Hönor som hålls i bur i svensk äggindustri 2016. Burar är fortfarande tillåtna i Sverige men måste sedan ett par år ha berikning i form av bland annat sitttpinne. Foto: Djurrättsalliansen
Kampanjen drevs av Open wing alliance, en global samling av organisationer som jobbar med djurskydd och djurrätt. Den varade i 42 dagar och samlade tusentals aktivister från hela världen i digitala aktioner. I Sverige riktade kampanjen in sig på Burger king, bland annat med protester utanför restauranger i Stockholm och Göteborg.
Hönor i frigående system i Sverige. Hönorna kan röra sig fritt men det är trångt om utrymmet. Arkivbild. Foto: Gunnar Lundmark/SvD/TT
Den nya policyn innebär att samtliga ägg som används av restaurangerna ska komma från frigående hönor. År 2025 kommer 92 procent av alla ägg vara från frigående hönor och resten ska utfasas senast 2030.