Syretidningarna är nyhetsmagasin för alla som vill förändra världen och se ett fritt, demokratiskt, solidariskt och hållbart samhälle bortom tillväxtdogmer och arbetslinjer.

Tidningar för dig som vill förändra världen.

▸ Syre kommer ut digitalt på tisdagar och på papper på fredagar.
▸ Syre Global kommer ut måndag och torsdagar digitalt samt 11 gånger per år som ett tjockare månadsmagasin.
▸ Syre Stockholm och Syre Göteborg kommer ut varannan fredag på papper samt i övrigt digitalt på tisdagar och fredagar.
▸ Landets Fria Syre kommer ut tisdag och fredag digitalt samt 11 gånger per år som ett tjockare månadsmagasin.

Alla fem tidningarna är frihetligt gröna på ledarsidan. Här kan du läsa den första ledaren och programförklaringen i Syre. Vi ger även ut Fria Tidningen (www.fria.nu) som kommer ut digitalt på tisdagar och på papper på fredagar med normbrytande nyheter och fokus på mänskliga rättigheter, demokrati och frihet

MEDIEHUSET GRÖNT
Nyhetsmagasinet Syre, Syre Stockholm, Syre Göteborg , Syre Global, Landets Fria Syre och Fria Tidningen ges ut av Mediehuset Grönt som startades 2015. Mediehuset Grönt ägs av Lennart Fernström och tidningarna är helt fristående från alla partier, fackföreningar, religiösa samfund och andra organisationer eller intressegrupper.

KONTAKTUPPGIFTER
Prenumerationsärenden: prenumeration@tidningensyre.se – Tel: 010-102 27 54 måndag 15.00–19.00, torsdag 15.00–19.00.
Faktura- och ekonomifrågor (inte för prenumerationer): ekonomi@tidningensyre.se
Press- och kommunikation: andreas.bjuner@tidningensyre.se
Syres redaktion: redaktionen@tidningensyre.se
Syre Göteborgs redaktion: redgbg@syregoteborg.se
Syre Stockholms redaktion: redsthlm@syrestockholm.se
Syre Globals redaktionsmejl: redglobal@syreglobal.se
Landets Fria Syres redaktionsmejl: redlfs@landetsfriasyre.se
Dataskyddsansvarig: dataskyddsansvarig@tidningensyre.se – T.ex. för att få personuppgifter borttagna

Insänt material: Redaktionerna ansvarar inte för inskickat obeställt material och betalar inte ut någon ersättning för sådant material om det inte tydligt framgått som villkor för publicering när materialet skickats in.

Debatt: Texter på max 3 500 tecken skickas till debatt@tidningensyre.se, debatt@syregoteborg.se eller debatt@syrestockholm.se. Redaktionerna förbehåller sig rätten att korta inskickade texter och vi tar inte in anonyma texter eller texter under pseudonym. Vi betalar aldrig ut ersättning för insända debattartiklar.

Dataskyddspolicy: Mediehuset Grönt AB värnar om din personliga integritet. Här kan du läsa vår dataskyddspolicy.

VI SOM JOBBAR FÖR MEDIEHUSET GRÖNT


⇧ Alexandra Olsson |
 Marknad och kommunikation | alexandra.olsson@tidningensyre.se


⇧ Andreas Bjunér| Kommunikatör och sociala medier-redaktör | andreas.bjuner@tidningensyre.se


⇧ Andreas Ericsson | Redigerare | andreas.ericsson@tidningensyre.se

⇧ Anna Jonasson  | Reporter, Landets Fria Syre | anna.jonasson@landetfriasyre.se


⇧ Anna Velander Gisslén|
 Energi i Syre Stockholm | anna.gisslen@syrestockholm.se

Bella Frank | Reporter Syre Global | bella.frank@syreglobal.se


Benita Eklund | Zoomredaktör Syre och st.f. utgivare|  benita.eklund@tidningensyre.se


⇧ Charlotte Wester|
 Nyhetsredaktör och reporter, Syre Stockholm | charlotte.wester@syrestockholm.se


⇧ Hanna Gisslén | Energi, Syre och redaktör, Djurrättskollen | hanna.gisslen@tidningensyre.se

⇧ Hanna Strid | Radarredaktör, Syre | hanna.strid@tidningensyre.se


⇧ Hanna Westerlund | Chefredaktör och ansvarig utgivare, Syre Stockholmhanna.westerlund@syrestockholm.se


⇧ Ingemar Tigerberg | Reporter, Syre Göteborg | ingemar.tigerberg@syregoteborg.se


Jan-Åke Eriksson | Chefredaktör och ansvarig utgivare Syre Global | jan-ake.eriksson@syreglobal.se


Jenny Luks | Energi och kalendarium, Syre Göteborg |  jenny.luks@syregoteborg.se



⇧ Katinka Richter
 | Senior advisor,  Syregården i Almedalen | katinka.richter@tidningensyre.se


⇧ Kim Richter | Redigerare, formansvarig | kim.richter@tidningensyre.se

⇧ Klas Lundström | Reporter Syre Global | klas.lundstrom@syreglobal.se


⇧ Lennart Fernström
 | Chefredaktör och ansvarig utgivare Syre | VD Mediehuset Grönt – lennart.fernstrom@tidningensyre.se

⇧ Lotta Brandt – redigerare – lotta.brandt@tidningensyre.se


⇧ Maja Andersson
– Chefredaktör, Syre Göteborg – maja.andersson@syregoteborg.se


⇧ Malin Bergendal – Ledarskribent, Energi, korsord, Syre – malin.bergendal@tidningensyre.se


⇧ Mats Båvner – Ekonomiansvarig – mats.bavner@tidningensyre.se

⇧ Milva Jansson – Projektledare, Syregården i Almedalen – milva.jansson@tidningensyre.se

⇧ Nina Andén – Redigerare – nina.anden@tidningensyre.se


⇧ Olof Klugman – Reporter, Syre –  olof.klugman@tidningensyre.se


⇧ Pauline Gyllengahm – Administratör och koordinator – pauline.gyllengahm@tidningensyre.se


⇧ Simon Nummela
– Kommersiell chef och affärsutveckling – simon.nummela@tidningensyre.se


⇧ Sofia Härén – Chefredaktör, Landets Fria Syre – sofia.haren@landetsfriasyre.se


⇧ Valdemar Möller – Ställföreträdande chefredaktör, Syre Göteborg – valdemar.moller@syregoteborg.se