Syre ges ut av Mediehuset Grönt som sedan 2015 ger ut nyhetstidningar för alla som vill förändra världen och se ett fritt, demokratiskt, solidariskt och hållbart samhälle bortom tillväxtdogmer och arbetslinjer. Mediehuset Grönt ägs av Lennart Fernström och tidningarna är helt fristående från alla partier, fackföreningar, religiösa samfund samt andra organisationer och intressegrupper.

Tidningar för dig som vill förändra världen.

Mediehuset Grönt ger utöver Syre ut:
▸ Tidningen Global som kommer ut måndag och torsdagar digitalt med det bästa från månaden 10 gånger per år i ett tjockare månadsmagasin. tidningenglobal.se
▸ Landets Fria Tidning som kommer ut tisdag och fredag digitalt med det bästa från månaden 10 gånger per år i ett tjockare månadsmagasin. landetsfria.nu
Alla tidningarna är frihetligt gröna på ledarsidan. Här kan du läsa den första ledaren och programförklaringen i Syre.

ALLMÄNNA KONTAKTUPPGIFTER

Prenumerationsärenden: prenumeration@tidningensyre.se – Tel:08-559 24 630 måndag 15.00–19.00, torsdag 15.00–19.00.
Faktura- och ekonomifrågor (inte för prenumerationer): ekonomi@tidningensyre.se
Syres redaktion: redaktionen@tidningensyre.se, debatt@tidningensyre.se.
Dataskyddsansvarig: dataskyddsansvarig@tidningensyre.se – T.ex. för att få personuppgifter borttagna
Dataskyddspolicy: Mediehuset Grönt AB värnar om din personliga integritet. Här kan du läsa vår dataskyddspolicy.

Insänt material:
Redaktionerna ansvarar inte för inskickat obeställt material och betalar inte ut någon ersättning för sådant material om det inte tydligt framgått som villkor för publicering när materialet skickats in.

 

REDAKTIONEN

Benita Eklund | Redaktionschef, zoomredaktör samt st f. utgivare |  benita.eklund@tidningensyre.se 

Björn Danielsson | Morgonkollen, BAK, Radar i Siffror och veckan som kommer | bjorn.danielsson@tidningensyre.se 

⇧ Charlotte Wester| Integritetsreporter och -redaktör | charlotte.wester@tidningensyre.se

⇧ Elin Dunås | Digital redaktör (vikarie) | elin.dunas@tidningensyre.se

⇧ Hanna Strid | Migrationreporter och -redaktör | hanna.strid@tidningensyre.se


⇧ Hanna Westerlund | Miljöreporter- och redaktör, Energiredaktör, I blickfånget och Syre Förklarar hanna.westerlund@tidningensyre.se

Jenny Luks | Vego- och djurrättsreporter |  jenny.luks@tidningensyre.se

Jerker Jansson | Redaktör och skribent på Odla med Jerker, Kan själv, Omöjliga intervjun och kulturrecesioner samt krönikör |  jerker.jansson@tidningensyre.se 


⇧ Kim Richter | 
Redigeringschef, grafiskt ansvarig och webb | kim.richter@tidningensyre.se

⇧ Malin Bergendal – Ledarskribent, Redaktör och skribent för En syl i vädret samt korsordsmakare | malin.bergendal@tidningensyre.se


⇧ Olof Klugman – Nyheter | olof.klugman@tidningensyre.se

Ossian Sandin | Föräldraledig miljöreporter och – redaktör |  Ossian Sandin@tidningensyre.se 

 

EKONOMI, ADMINSTRATION OCH WEBBUTVECKLING


⇧ Lennart Fernström
 | Chefredaktör och ansvarig utgivare | VD Mediehuset Grönt | lennart.fernstrom@tidningensyre.se


⇧ Mats Båvner – Ekonomiansvarig Mediehuset Grönt | mats.bavner@tidningensyre.se


⇧ Pauline Gyllengahm – Administratör och koordinator Mediehuset Grönt | pauline.gyllengahm@tidningensyre.se

Bild påp Kim Vági
⇧ Kim Vági – Digital produktägare och webbutveckling | kim.vagi@tidningensyre.se