Prenumerera

Logga in

Radar · Fred

Svegfors: Kan inte längre rösta på M

Mats Svegfors, tidigare chefredaktör för Svenska dagbladet, skriver till statsminister Ulf Kristersson att han inte kommer att rösta på Moderaterna i valet på grund av invandringspolitiken.

”Avgörande för mitt politiska ställningstagande blir inte höger eller vänster, utan människosynen som den faktiskt kommer till uttryck i politiskt handlande. Du och Moderaterna har härvidlag svikit det som har varit centralt för den moderata tradition som har attraherat mig”, pennar han på DN debatt.

Brevet är skrivet på ett långtidsboende, där Svegfors beskriver hur han ser välfärden ur ett nytt perspektiv och att ”människor jag möter i min vardag är värda samma respekt som de jag har vuxit upp med”.

Siffror från Statistiska centralbyrån, framtagna av Dagens nyheter, visar att en många inom vård och omsorg är födda utanför EU och Schengenområdet. Över hälften av vårdbiträdena, tre av tio undersköterskor och nästan två av tio (17 procent) läkare har utländsk bakgrund.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS