Prenumerera

Logga in

Radar · Djurrätt

Veterinär på Kolmården misstänkt för vanvård av delfin

Delfin i vattnet

Länsstyrelsen i Östergötland har anmält en veterinär på Kolmårdens djurpark som misstänkt för vanvård. Det gäller delfinen Luna som har varit sjuk länge och fått utstå intensiv behandling, med 40 blodprover och en antibiotikabehandling på 213 dagar, skriver nyhetsbyrån Siren. Delfinen har också fått svåra biverkningar. 

”Behandlingarna bör ha reviderats, åtgärder avseende miljö/skötsel bör ha satts in eller så borde delfinen ha avlivats av djurskyddsskäl”, står det i Länsstyrelsens anmälan till Ansvarsnämnden, rapporterar TV4 Nyheterna. 

Länsstyrelsen har tidigare riktat kritik mot djurhållningen på Kolmårdens delfinarium och flera djurrättsorganisationer har kritiserat att delfinariet inte stängs, trots djurparkens löfte om avveckling för fyra år sedan.

Flera delfiner har också varit sjuka. I höstas dog delfinen Pärla efter en bakterieinfektion, som utvecklats till blodförgiftning.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS