Prenumerera

Logga in

Radar · Politik

Åkesson: SD vill ha tre av de tyngsta ministerposterna

Jimmie Åkesson.

Om Tidöpartierna vinner höstens val bör SD få knappt hälften av ministerposterna, däribland migrationsministerposten. Det säger Partiledare Jimmie Åkesson i Ekots lördagsintervju. Partiet siktar också in sig på att få tre av de fem tyngsta ministerposterna. 

Det var i april i år som Moderaterna och Sverigedemokraterna kom överens om att låta Moderaterna få statsministerposten om Tidöpartierna vinner valet i höst. Men i gengäld vill SD ha mer inflytande. 

– När vi och Moderaterna hade den här diskussionen var det ganska naturligt att om vi ska släppa statsministerposten innan valet så är det ju också rimligt att vi får något tillbaka från Moderaterna som vi tycker är viktigt, och migrationsministerposten är viktig för oss och för våra väljare, säger Jimmie Åkesson till Ekot. 

Om opinionsläget står sig och SD blir det största partiet av Tidöpartierna efter valet så är det enligt Åkesson rimligt att SD får knappt hälften av ministerposterna. På Ekots fråga om SD bör ha någon av de tyngsta ministerposterna såsom finansminister, utrikesminister, justitieminister och försvarsminister så svarar Åkesson ja, utan att specificera vilka.

– Ja, jag skulle betrakta det som fem poster som är väldigt tunga, inklusive statsministerposten. Om vi är största parti så borde vi ju rent proportionerligt ha tre av dem.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS