Prenumerera

Logga in

Radar · Val 2026

Åkesson om tappet: ”Regeringssamarbetet främsta förklaringen”

Åkesson i riksdagens pressrum, drickandes kaffe ur pappmugg

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson kommenterade valnederlaget vid en presskonferens på morgonen. Som skäl till det egna tappet uppger han samarbetet med regeringen och att Vänsterpartiet lockat till sig "islamister".

På fredagsmorgonen höll Jimmie Åkesson (SD) en presskonferens där han kommenterade valresultatet och det faktum att Sverigedemokraterna backade med 3,1 procentenheter jämfört med valet 2022, enligt det preliminära resultatet.

Han inleder med att beskriva hur partiet växt och ökat sitt inflytande de senaste 20 åren, och att man fortfarande är ett stort parti efter fyra år som stödparti åt en borgerlig regering.

Regeringspartierna har ”belönats” för sitt samarbete med SD, menar Jimmie Åkesson, medan det kan ha straffat sig Sverigedemokraterna. Detta ska undersökas noggrannare i den valanalys man beställt från tankesmedjan Oikos, och vars arbete partiledaren först säger sig inte vilja föregripa men sen säger ”att jag gör det i alla fall”.

– Den främsta förklaringen till tappet är att man har samarbetat med regeringen. Vi har räknat med att ta en del stryk genom att kompromissa med de borgerliga partierna, det är egentligen inget dramatiskt.

Lyckats ”för bra”

Åkesson talar om ”populära reformer” som Sverigedemokraterna drivit igenom inom Tidö

– Det kan hända att väljarna tänkt att det inte är så stor skillnad ifråga om vilket av partierna man lägger sin röst på. Å andra sidan kan inbitna SD-väljare varit missnöjda med kompromissandet. Det kan ha påverkat mobiliseringen av våra kärnväljare samt gett ett läckage till mikropartier utanför riksdagen.

Att man ställde sig bakom Ulf Kristersson (M) som statsministerkandidat var ett ”realpolitiskt beslut”, och det fanns med i kalkylen att det skulle kunna påverka kärnväljare och att ett visst läckage till M kunde uppstå, säger Åkesson som sedan tar upp ”Churchill-effekten”:

– Det paradoxala i att lyckas så bra att man blir bortröstad. Väljarna kan tycka att frågorna är lösta, och gör då andra prioriteringar, det är inget som förvånar mig om det skulle visa sig vara så. Nät det gäller invandring, integration och kriminalpolitiken har väljarna stort förtroende för SD, men om till exempel välfärdsfrågor och ekonomi fått större betydelse så går man i högre grad till partier som har högre förtroende i dessa frågor.

Utvisningsdebatten påverkade

Han tillstår att det syntes en nedåtgående trend i samband med debatten om utvisningarna.

– Det kan antas att en del väljare lastar just SD för en politik som beskrivs och upplevs som orättfärdig. Även om regelförändringar röstats igenom med majoritet i riksdagen, även av rödgröna, men det är vi som fått klä skott för det.

Partiledaren berömmer oppositionen för att de lyckats med att ”skapa en bild” av SD som ett parti som ”vill slänga ut alla invandrare”.

Han tror också att vad han kallar negativa nyheter, eller skandaler, är något som kan ha skrämt bort ett segment av mer lättrörliga väljare som röstade på Sverigedemokraterna i förra valet, medan kärnväljarna ”kanske inte så känsliga för sådant”.

”Islamister” gick till V

Under frågestunden konstaterar Jimmie Åkesson att valdeltagandet har ökat i utsatta områden samtidigt som ”islamistiska partier” har kollapsat, där han syftar på Partiet Nyans som tappar sina mandat i två kommuner och går ner 0,42 procentenheter på riksnivå, enligt de preliminära resultaten.

Dessa väljare har istället gått till Vänsterpartiet, enligt Åkessons analys.

– Jag kan inte hitta någon annan förklaringsmodell till att ett parti som beslås med att rymma så mycket islamister och extrema människor som Vänsterpartiet ändå gör ett så pass bra val. Det kan bara vara islamister som står för den ökningen. Ingen normal människa röstar på ett sånt parti. Att det trots de gigantiska avslöjanden som gjorts kring deras förhållande till islamism och islamister ändå ökar tyder på att man lyckats mobilisera den gruppen, som sannolikt är större än vad vi kanske tror.

Partiledaren sa också att han varken tänkte avgå eller ta en paus, och att partiet inte avser backa från några av sina tidigare krav.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS