Prenumerera

Logga in

Radar · Val 2026

Kritik mot KD:s förslag om ordningsbetyg i nya skolreformen

Kristdemokraterna partiledare Ebba Busch

Ordningsbetyg, ”läroplikt” och möjlighet till skoluniform är några reformer som Kristdemokraterna presenterar för att ”skolan ska bli skola igen”. I ett tiopunktsprogram ingår minst ett animaliskt lunchalternativ varje dag. 

Kristdemokraterna presenterar på tisdagen ett skolmanifest på tio punkter.

– Vi vill att vi vänder bort diskussionen från driftsform. Det finns helt andra saker som avgör om skolan lyckas med sitt grunduppdrag, säger partiledare Ebba Busch på en pressträff, skriver TT.

KD vill bland annat införa en så kallad läroplikt, som innebär att de som inte uppnått vissa kunskapskrav kan hållas kvar i grundskolan som längst till 18 års ålder. 

Det läggs också mycket fokus på ordning. Undervisningen föreslås bli mer lärarledd och rektorer ska få större möjligheter till ”normbyggande principer” med konsekvenser om regler bryts, exempelvis kvarsittning med läxhjälp för de som inte gör sina läxor. KD föreslår också att skoluniform ska få införas av de skolor som vill. Vidare föreslås ordningsbetyg och ”no excuses”-skolor, med eventuellt längre skoldagar och obligatorisk sommarskola.

Animaliskt lunchalternativ

Rörelse och mat är andra punkter som tas upp. Kristdemokraterna menar att det behövs 30 minuters pulshöjande aktivitet varje dag och minst ett animaliskt lunchalternativ. KD skriver att ”tvångsvegetariska skolluncher blir allt vanligare” och att det är viktigare att elever äter sig mätta än att matsedeln används som politisk opinionsbildning. 

Partiet vill också ändra lagen så att det tydliggöras att skolavslutningar kan genomföras i kyrkor med sommarpsalmer. 

Flera har redan kritiserat KD:s skolmanifest. Sveriges Lärares ordförande Anna Olskog menar att Kristdemokraterna är fel ute på flera punkter, skriver Vi lärare.

– Det som behövs är ”no excuses” för privata vinster i skolan. Det finns inga ursäkter för att låta vinster fortsätta sippra ut ur skolsystemet. 70 procent av väljarna vill inte ha vinster i skolan. Marknadsskolan och vinstjakten tar resurser från skolan, skapar felaktiga incitament och är följaktligen något som Sveriges Lärare är mycket kritiska till, säger hon till tidningen.

Ordningsbetyg ingen lösning

Anna Olskog poängterar att Sveriges Lärare vill se ökad ordning och trygghet i skolan, men konstaterar att ordningsbetyg inte är lösningen.

– Vad gäller ordningsbetyg så är det inget som vi lärare efterfrågat. Och det är vi som varje dag möter eleverna i klassrummen och vet vad som behövs. Det räcker inte att bara med politikersnack om ordning och reda. Det krävs ekonomiska resurser och bättre förutsättningar för lärare att klara sitt viktiga undervisningsuppdrag, säger Anna Olskog till Vi lärare.

Sveriges skolledares ordförande Ann-Charlotte Gavelin och Sveriges elevkårers ordförande Jonathan Lamy kritiserar också förslaget i Sveriges radios Ekot. De menar att ordningsbetyg riskerar att ha negativ effekt på elever under lång tid och kan ”brännmärka” dem. 

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson ser positivt på Kristdemokraternas försök att ta över ledarrollen som borgerligt skolparti. Hon välkomnar helt enkelt att fler partier engagerar sig i skolfrågan, rapporterar Ekot.

Kristdemokraternas skolmanifest

1. Skolan behöver avskärmas och läraren vara i centrum

2. Komplettera skolplikten med en läroplikt

3. Ordning och reda för kunskap och fostran

4. Skolor ska få återupprätta klädkoder och skoluniform

5. En halvtimmes rörelse varje skoldag

6. Bra skolmat även en kunskapsfråga

7. Skolan ska förmedla vårt kulturarv och värderingar

8. Föräldrakontakt på alla skolor

9. Inför ”no excuse”-skolor och communityskolor

10. Ordningsbetyg

Kristdemokraterna
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS