Prenumerera

Logga in

Radar

Finland kan bli först med slutförvar av kärnbränsle

Det använda kärnbränslet ska förseglas i kapslar och därefter slutförvaras i grottan Onkalo, djupt nere i berggrunden.

Den finska ön Olkiluoto kan bli först i världen med att permanent förvara uttjänt kärnbränsle, efter att bolaget Posiva fått klartecken från Finlands strålsäkerhetsmyndighet.

Världens första anläggning för permanent förvaring av radioaktivt avfall kan komma att byggas 450 meter ner i berggrunden på ön Olkiluoto, belägen på Finlands sydvästra kust omkring tio mil nordväst om Åbo. I tisdags gav Finlands strålsäkerhetsmyndighet bolaget Posiva klartecken ur säkerhetssynpunkt att bygga slutförvaret. Det är första gången i världen en sådan anläggning har nått steget för drifttillstånd, skriver Yle.

Innan verksamheten får sättas i drift ska Finlands regering fatta det avgörande beslutet.

– Detta är ett betydelsefullt steg i slutförvaringen av använt kärnbränsle, som har förberetts i mer än 40 år, säger STUK:s generaldirektör Petteri Tiippana i ett pressmeddelande.

Det högaktiva använda kärnbränslet ska kapslas in i slutförvarskapslar av järn och koppar i en anläggning ovan jord, och därefter placeras permanent i slutförvaringsutrymmet, omgivna av bentonitlera och själva berggrunden.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS