Under helgen manifesterade tusentals människor nära tyska staden Hamm mot den tyska regeringens planer att bygga nya gaskraftverk. Anläggningarna är tänkta att användas under perioder då sol- och vindkraft inte genererar tillräckligt mycket energi.
– Fossilgaskraftverk av denna skala innebär ett steg tillbaka för klimatskyddet, säger forskaren och aktivisten Volker Quaschning till tysk media.
I lördags deltog enligt Greenpeace 5 000 människor i manifestationen under mottot “Framtid i stället för gas – försvara energiomställningen”. Protesterna riktade sig mot regeringens planer på nya gaskraftverk. Demonstrationen organiserades bland annat av de tyska grenarna av Greenpeace, Fridays for future och Jordens vänner. Under manifestationen formade 2 000 demonstranter ett mänskligt, snurrande vindkraftverk – ett världsrekord enligt organisatörerna.
– Framtiden tillhör förnybara energikällor, inte ett förnyat beroende av fossila bränslen, säger de i ett gemensamt uttalande.
Ende Gelände blockerar gasinfrastruktur
Dagen innan hade aktivister från klimataktivistnätverket Ende Gelände blockerat fossil infrastruktur. Nätverket genomförde fyra aktioner på olika platser i västra Tyskland för att protestera mot förbundsregeringens politik. Vid en av aktionerna blockerade aktivisterna järnvägsanslutningen till Europas största pipeline-tillverkare Europipe. Vid en annan aktion blockerades kraftverket Scholven, där både stenkol och fossilgas förbränns.
Greta Thunberg var på plats i ett klimatläger som hölls i samband med demonstrationerna.
– Vi är här i Hamm som en del av den globala rörelsen mot fossilgas. Fossilgas eskalerar klimatkrisen och utvinningen orsakar enorm förödelse för samhällen över hela världen, särskilt för marginaliserade grupper, säger Greta Thunberg i en video som publicerades i sociala medier tillsammans med Ende Gelände.
Tyskland satsar på gaskraftverk
Som en del av regeringens energipolitik vill Tysklands ekonomi- och energiminister Katherina Reiche utlysa upphandlingar för nya gaskraftsanläggningar med en elektrisk effekt på 11 gigawatt. Detta motsvarar mer än 20 stora gaskraftverk. Till en början kommer anläggningarna troligen att huvudsakligen bedrivas med fossilgas, men de ska vara anpassade för vätgas och drivas klimatneutralt efter 2045.
– Vi säkerställer att el finns tillgänglig på ett tillförlitligt sätt även när vind inte blåser och sol inte skiner, förklarar Katherina Reiche i ett pressmeddelande.
Katherina Reiche, som tidigare arbetat för det tyska energibolaget Westenergie, ett dotterbolag till energijätten Eon, har kritiserats av miljörörelsen för sin nära koppling till fossilgasindustrin. Den tyska tidningen Der Spiegel kunde avslöja att hennes ministerium hade bett energikoncernen Energie Baden-Württemberg om argument som förordar gaskraftverk framför batterilagring.
”Steg tillbaka”
År 2025 hade vindkraften och solkraften de största andelarna av nettoelproduktionen i Tyskland, med 31,4 respektive 16,8 procent. De nya gaskraftverken ska fungera som reserv framför allt under mörka och vindstilla vinterveckor.
Planerna kritiseras inte bara av klimatrörelsen utan också av energiexperter.
– Fossilgaskraftverk av denna skala innebär ett steg tillbaka för klimatskyddet och förvärrar det beroende av riskfylld energiimport som vi redan har, säger Volker Quaschning, som är professor i förnybara energisystem, i en intervju med tyska public service-kanalen ZDF.
I stället anser Quaschning, som också är aktiv i Scientists for future, att man som första steg borde satsa på batterisystem, och som andra steg bygga ut gaskraftverk som drivs med grön vätgas.



