Utsatta för sexuellt våld mår sämre och får mindre stöd under pandemin
Copyright © 2014–2020 – Mediehuset Grönt AB • redaktionen@tidningensyre.se • prenumeration@tidningensyre.se
• Ansvarig utgivare: Lennart Fernström – Tidningen Syre
30/6 Fjärde givarkonferensen i Bryssel för Syrien. EU och FN leder tillsammans den fjärde givarkonferensen i Bryssel för Syriens och dess grannländers framtid. På grund av rekommendationerna om social distansering hålls konferensen i virtuellt format.
1/7 Ryssland folkomröstar om ny konstitution. Bland annat föreslås ändringar som innebär att Vladimir Putin kan ställa upp i flera presidentval. I teorin kan han då sitta till 2036 om han väljs om.
1/7 Vänsterpartiets ledare Jonas Sjöstedt arrangerar Jonas veranda digitalt, pressträff där Sjöstedt presenterar en nyhet, kl 10.
1/7 I Malmö/Köpenhamn firas att det är 20 år sedan Öresundsbron invigdes av kung Carl Gustaf och Danmarks drottning Margrethe.
2/7 EU-kommissionen väntas presentera planer på att stärka ungdomsgarantin och kampen mot ungdomsarbetslöshet.
2/7 EU-kommissionen i Sverige anordnar pressträff med vice ordförande Verá Jourová om infodemin i covid-19-pandemins spår och skydd av demokrati och grundläggande rättigheter.
4/7 President Donald Trump talar på USA:s nationaldag, ”Fourth of July” vid Vita huset.
7/7 Trafikverket och Nationella cykelrådet publicerar statistik och undersökningar som är kopplade till cykling, Cykelbokslutet 2019. I bokslutet följs ett antal indikatorer som påverkar cyklandet.