Principen att den som tjänar mer ska betala högre skatt är satt ur spel hos Sveriges 5000 rikaste, som bara betalar mellan 20 och 25 procent i skatt på sina inkomster. Det visar en studie från bland annat Stockholm universitet.
– Vi vet att en majoritet av svenska väljare tycker att en miljardärsskatt är ett bra förslag, säger Hanna Nelson, skattepolitisk talesperson på Oxfam Sverige.
Hundratals miljarder i skatteintäkter går förlorade för att den rikaste promillen av svenskarna – omkring 5 000 hushåll – endast betalar 20–25 procent i skatt på sina inkomster. Det visar en ny studie av nationalekonomer från Stockholms universitet, kaliforniska Berkeley och University of Texas.
Att skattesatsen är så låg för de allra rikaste beror inte på skattefusk, utan på att nästan hela deras inkomst kommer från ägande i företag och därmed inte beskattas enligt reglerna för personlig inkomstskatt.
”Vinsterna stannar ofta kvar i bolagsstrukturer – till exempel personliga holdingbolag – i stället för att delas ut till ägarna. Därmed når de aldrig den privata deklarationen, varken som inkomst av tjänst eller kapitalinkomst. Följden blir att hushållen högst upp i inkomstfördelningen i praktiken endast betalar bolagsskatt”, skriver forskarna på DN debatt.
Ett holdingbolag är ett aktiebolag som främst äger aktier i andra företag, snarare än bedriver egen verksamhet. Användandet av personliga holdingbolag har ökat kraftigt under de senaste decennierna, skriver forskarna, med följden att de rikastes skattesats sjunkit. Merparten av vinsterna tas inte ut som pengar utan används för investeringar i aktier, fastigheter och andra tillgångar, vilket betyder att de inte beskattas.
”Förstör rättvisan i systemet”
– För första gången ser vi svart på vitt hur de allra rikaste svenskarnas omfattande användning av holdingbolag gör att de kan gömma sina inkomster och därmed dramatiskt sänka sin effektiva skattesats. Studien visar tydligt att just holdingbolag är ett av de superrikas viktigaste och mest använda verktyg för att undvika skatt. Holdingbolag skyddar miljardärsdynastiers förmögenheter från inkomstbeskattning och förstör progressiviteten och rättvisan i skattesystemet, säger Hanna Nelson, skattepolitisk talesperson på Oxfam Sverige, i en kommentar till studien.
För att återställa skattesystemets progressivitet skulle man enligt forskarna till exempel kunna införa en skatt på stora förmögenheter, eller bredda inkomstskatt så att den även innefattar kvarhållna bolagsvinster.
Majoritet för miljardärsskatt
Oxfam föreslår en miljardärsskatt på 2 procent för alla svenska miljardärer, vilket även en av studiens författare, Gabriel Zucman, förespråkat. Det skulle enligt organisationen beröra omkring 500 personer och samla in 90 miljarder kronor.
– Det är pengar som skulle kunna användas till att förbättra skola och utbildning, finansiera vård och omsorg och få fart på klimatomställningen. Vi vet också att en majoritet av svenskarna tycker att det är ett bra förslag, säger Hanna Nelson.
Enligt en opinionsundersökning genomförd av Verian från maj 2026 tycker 53 procent av svenskarna att en miljardärsskatt är ett mycket eller ganska bra förslag.
Studien Personal holding companies, tax progressivity, and inequality är ett så kallat working paper som ännu inte granskats av andra forskare. Den går att läsa här. (Oxfam är inte inblandad i studien.)




