Utsattheten för våld och kränkningar är alltjämt stor hos hbt-personer, visar en ny rapport från Folkhälsomyndigheten. Arbetet mot diskriminering och sexuellt våld behöver stärkas för att skydda hbt-personer i vardagen, enligt rapportens författare.
”Jag kommer ihåg en jobbintervju jag hade som säljare. Vi hade pratat på telefon först och allt lät lovande. Sen kom jag dit och då blev det bara helt tyst. Till slut så ställde de några artiga frågor och avslutade. Det var helt uppenbart att jag blev bortsållad.”
Så berättar en transperson om sin erfarenhet på DO:s hemsida.
40 procent av transpersonerna i den nya undersökningen från Folkhälsomyndigheten uppgav att de hade blivit utsatta för kränkande behandling eller bemötande under de senaste tre månaderna, till exempel genom diskriminering.
I undersökningen ingick drygt 1000 homosexuella, bisexuella eller transpersoner i åldern 16–84, och den ska ses som en ögonblicksbild av läget, enligt rapporten:
”Resultaten är inte generaliserbara men ligger i linje med internationella studier som visar att många hbt-personer rapporterar god hälsa samtidigt som att hbt-personer som grupp rapporterar sämre hälsa, lägre egenmakt och mer begränsade rättigheter jämfört med befolkningen i stort.”
”Höga siffror”
31 procent av de lesbiska kvinnor som deltog i undersökningen hade upplevt kränkande behandling under de senaste tre månaderna. Bland bisexuella kvinnor var siffran 28 procent, bland homosexuella män 22 procent och bland bisexuella män 18 procent.
”Det är höga siffror, särskilt givet att frågan mäter erfarenheter från de senaste tre månaderna”, kommenterar rapportförfattarna.
Antalet anmälningar om diskriminering grundad på sexuell läggning, könsöverskridande identitet eller uttryck har ökat kraftigt sedan 2020, enligt Diskrimineringsombudsmannen, och forum för levande historia har beskrivit en ”kraftig ökning” av negativa attityder gentemot hbtqi-personer hos heterosexuella skolungdomar mellan 2013 och 2025.
Kvinnor mer våldsutsatta
När det gäller sexuellt våld visar den nya rapporten, liksom tidigare undersökningar, att utsattheten inom hbt-gruppen är stor.
58 procent av transpersonerna uppgav att de någon gång utsatts för sexuella övergrepp, trakasserier eller sexuellt våld, där digitala trakasserier i exempelvis chattar var det vanligast förekommande.
Utsattheten för sexuellt våld var betydligt större bland homosexuella och bisexuella kvinnor än män. Till exempel uppgav 39 procent av de lesbiska och 52 procent av de bisexuella kvinnorna att de hade utsatts för fysiska sexuella handlingar mot sin vilja, medan motsvarande siffror bland män var 19 respektive 17 procent.
Bland transpersonerna i undersökningen var antalet svarande för litet för att kunna redovisa resultat uppdelade på juridiskt kön eller könsidentitet.
Kunskapshöjning
För att skydda hbt-personer i vardagen behövs nu ett stärkt arbete mot diskriminering och kränkande behandling, och ett utvecklat arbete med att förebygga sexuellt våld, enligt rapporten.
– Resultaten visar att det behövs fortsatt utvecklingsarbete i många olika verksamheter för att stärka hbt-personers hälsa och rättigheter, säger Kalle Röcklinger, utredare på Folkhälsomyndigheten i ett pressmeddelande.
Det kan till exempel handla om kompetenshöjning för att bemöta hbt-personer inom våldspreventivt arbete.
Men rapporten har även positiva resultat, säger Kalle Röcklinger till TT/Nyheter 24:
— Vi ska inte enbart måla en mörk bild av hbt-personers sexuella hälsa. De allra flesta har en god allmän hälsa, och hälften är nöjda med sitt sexliv. Man rapporterar också att relationerna är jämlika.



