Flera regeringsföreträdare har ertappats med att sprida desinformation om vindkraft. De här lögnerna gynnar Rysslands intressen, menar tre företrädare för Miljöpartiet, som istället uppmanar till att satsa på vindkraft och erbjuda kommunerna och dess invånare ersättning för byggandet.
DEBATT. Den 21 april 2026 släppte den internationella branschorganisationen Wind Europe en rapport om hur desinformation om vindkraft sprids på sociala medier och vilken påverkan på säkerhetssystem detta får. Rapporten visar att Sverige är det land där flest inlägg innehållande desinformation om vindkraft sprids, i hela Europa.
Under 2025 stoppades tilltänkt landbaserad vindkraft i Sverige, motsvarande 93 procent av alla ansökningar redan på kommunal nivå. Orsakerna bakom detta varierade och kunde delvis kopplas till fördröjda besked om regeländringar från regeringen. Varför dessa besked drar ut på tiden är inte offentligt kommunicerat, men flera företrädare för regeringen har öppet spridit desinformation om vindkraft i olika sammanhang. Det är tydligt att deras ideologiska hat mot vindkraften lyser igenom i politiska uttalanden.
Ett exempel är Carl-Oskar Bohlin, Sveriges minister för civilt försvar. I ett Facebook-inlägg på sin personliga sida uttalade han sig om kostnaderna för vindkraft jämfört med kärnkraft, en beräkning som senare avvisades av Aftonbladet då den visade sig framställa vindkraft som 3 000 procent dyrare än verkligheten.
Även Ebba Busch, Sveriges energi- och näringsminister, har blivit ertappad med att sprida falska budskap om vindkraft i media.
Samtidigt som staten påstår att de ska vara energislagsneutrala så vill de gå in och satsa potentiellt över 1000 miljarder kronor på kärnkraft. Hur var det med den där osynliga handen, och att fri konkurrens utan statlig inblandning skapar de bästa produkterna? Om vänstern hade föreslagit motsvarande slags statliga subventioner för vindkraft hade vi anklagats för att syssla med kommunistisk planekonomi. Och för er som inte förstår hur mycket pengar det rör sig om, så är det över 50 gånger mer än vår klimatbudget och mer än hälften av hela statsbudgeten.
Både rapporten från Wind Europe och svenska oberoende forskare vid Uppsala universitet kopplar samman spridning av desinformation om vindkraft till ryska intressen. Ryssland tjänar ekonomiskt på att bromsa Europas energiomställning mot förnybar energi, eftersom detta gör Rysslands fossilbaserade export mer lukrativ. Säkerhetspolitiskt är det också en fördel för Ryssland att ha kontroll över det europeiska energinätet, där vindkraft i sin utformning är exempel på en utspridd och därmed svårträffad måltavla.
Att bromsa utbyggnaden av vindkraft är därmed likställt med att göda Putins krigskassa och gynna en energipolitik som följer Rysslands intressen. Sverige påverkas kraftigt av Europas oljeberoende och för varje vindkraftverk som inte byggs behöver motsvarande el komma någon annanstans ifrån. Enligt Energimyndigheten kommer över hälften av all vår importerade råolja från okända källor (läs Ryssland), och Sverige är inte ensamma om det.
Elproduktionen stannar inte i att bara påverka våra elpriser, utan blir också en tydlig fråga om beredskap. Om den oljeransonering som varit på tal på flera håll i Europa blir verklighet kommer vardagen för vanliga människor att bli både dyrare och osäkrare.
Istället för att vurma för en fortsatt satsning på den långsamma kärnkraften och gå i Putins spår, kan vi som land välja att fokusera på vindkraften. Miljöpartiet vill införa statliga elektrifieringsavtal och reformera det kommunala vetot, genom att erbjuda kommuner och dess invånare ersättning för byggandet av vindkraftverk. Regeringen verkar mest vilja förhala allt som har med vindkraft att göra och öka vårt fossilberoende. Valet är ditt.



