Prenumerera

Logga in

Radar · Miljö

Elva havsbaserade vindkraftsparker får nobben – två grönt ljus

Den havsbaserade vindkraftsparken Lillegrund, ett skepp som passerar medan molnen öppnar sig och badar det i solsken.

Regeringen ger tummen upp till en havsbaserad vindkraftspark i södra Bottenhavet och en i norra Skagerrack. Samtidigt får elva projekt kalla handen med motivet att de skulle ha en oacceptabel påverkan på den svenska försvarsförmågan. 

Sammantaget skulle de två havsbaserade vindkraftsparkerna som nu fått regeringens tillstånd kunna ge upp till 19 terawattimmar el, enligt regeringen. Men innan några snurror kan resas i havet krävs att de två bolag som äger projekten är villiga att gå in med pengar och trycka på startknappen. I dagsläget saknas dock de ekonomiska förutsättningar för att sjösätta projekten. Skyborn renewables, som äger projektet i Fyrskeppet i södra Bottenhavet skriver att vindkraften måste få stöd från staten i likhet med det som gäller för kärnkraft: riskdelning, förmånliga lån, garanterade priser eller ”något liknande”, skriver bolaget till Svt. Även Vattenfall som äger projektet i Skagerrak uppger att de ekonomiska förutsättningarna saknas. Men miljö- och klimatminister Romina Pourmokhtari håller inte med, rapporterar Svt. 

– Att man skickar in en ansökan om att bygga menar jag visar på att det finns en ekonomisk potential som inte bygger på skattemedel rakt ut, säger hon och motiverar statens stöd till kärnkraften och inte vindkraften med att ”den till skillnad från vindkraften är planerbar”.

Regeringen har tidigare under mandatperioden beviljat tillstånd till tre havsbaserade vindkraftsparker – Kattegatt Syd och Galene i Kattegatt och Poseidon södra Skagerrak. Också de bolagen har uppgett att det för närvarande inte är kommersiellt gångbart att bygga vindkraftsverk till havs, rapporterar DN.

Enligt tillståndet ska vindkraftparkerna vara färdigställda inom tio år, det vill säga senast 2036. Innan parkerna kan börja byggas krävs bland annat beslut om tillstånd att lägga ut undervattenskablar för att binda ihop vindkraftsparkerna med fastlandets stamnät för distribution av el.

Beslutet kritiseras

Att regeringen säger nej till 11 vindkraftsprojekt med hänvisning till att de inte går att kombinera med Sveriges försvar väcker kritik från oppositionen. Rickard Nordin, Centerpartiets klimat- oh energipolitiska talesperson skriver i ett mejl till Omni att andra länder kan kombinera de båda genom sensorer och radaranläggningar.

”Det är tydligt att regeringen inte vill ha havsbaserad vindkraft utan mest känner sig tvingad att ge något enstaka projekt grönt ljus.”

Grönt ljus för park i Piteå

Även en landbaserad vindkraftspark får tillstånd. Det gäller Hästliden utanför Piteå, som är en del av markbygden, ett av Europas största landbaserade vindkraftsprojekt. Beslut avser en ny ansökan som möjliggör användning av modernare vindkraftsteknik med en totalhöjd på max 300 meter, vilket innebär att färre verk kan producera mer el än vad som var möjligt enligt det tidigare tillståndet, uppger regeringen. 

”Jämfört med det tidigare tillståndet bedöms den årliga produktionen kunna öka väsentligt samtidigt som antalet verk minskar”.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS