Prenumerera

Logga in

Glöd · Debatt

Högerblocket motarbetade den svenska kultur som de hyllar nu

Ebba Busch och Ulf Kristersson. Simona Mohamsson i bakgrunden.

Tidöpartierna pratar gärna om svensk kultur och svenska värderingar. Men faktum är att de aldrig varit en del i skapandet av dessa utan snarare motsatt mycket av det som vi ser som svenskt i dag. Det skriver Finlay Hill, 19 år.

DEBATT. Jag är stolt när jag kan se tillbaka på vad socialdemokratin har byggt upp i detta land. Vad arbetarrörelsen har skapat: folkhemmet, fackföreningarna, rätten till utbildning och sjukvård för alla. Men när jag ser Tidöpartierna tala om att bevara svensk kultur, blir jag förvirrad. Högerpartierna har aldrig varit med i skapandet av svensk kultur och de har aldrig varit med i skapandet av de svenska värderingarna som de är så beskyddande kring. 

Moderaterna är en symbol för detta fenomen. De har länge försökt gömma sin historiska fientlighet mot arbetarrörelsen. Vi talar om samma parti som var emot allmän och lika rösträtt, som motsatte sig åtta timmars arbetsdag och som nu motsätter sig de institutioner som gör kulturen tillgänglig för alla. Partiet som har gjort det svårare än någonsin för museer att finnas kvar och vara tillgängliga för alla påstår sig bevara svensk kultur. De står på andra sidan med armarna i kors och med orden: ”Det går inte, det kostar för mycket, det är inte lönsamt.” Vilken rätt har Moderaterna att tala om att bevara en kultur som de ville stoppa från första början? 

Deras verklighet är snedvriden. Den bygger på en falsk historia som saknar grund. En historia som de själva inte har något förhållande till annat än som ideologisk nytta. Socialdemokratin byggde de delar av Sverige som vi är stoltast över genom att människor organiserade sig, kämpade och vägrade ge upp. Det är där vår kultur föddes, i tron på varandra. 

Ge mig ett exempel på högerns kultur, där deras värderingar faktiskt har skapat ett bättre Sverige. Det är svårt, för varje gång man tittar närmare på deras historia ser man motstånd mot allt som skapar kultur i betydelsen av social gemenskap och mänsklig utveckling. Arbetarrörelsen byggde skolor, sjukhus, trygghet. Högern privatiserade, stängde ner, byggde murar. 

När dagens högerpartier talar om svenska värderingar glömmer de att mycket av det de vill försvara aldrig hade funnits utan den rörelse de en gång motarbetade. Svenska värderingar ligger inte i symboler eller retorik. Svenska värderingar ligger i tålamodet för varandra och i tron på varandra. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS