Prenumerera

Logga in

Radar · Djurrätt

65 000 underskrifter överlämnade till riksdagen – vill förbjuda turbokycklingar

Djurrättsaktivister uppradade på mynttorget med banderoller, en med ett konstgjort kycklinghuvud på sig.

Djurens rätt har lämnat över 65 000 namnunderskrifter till riksdagen med ett krav på ett nationellt förbud mot Turbokycklingar. I samband med överlämningen på tisdagen genomfördes också en manifestation på Mynttorget utanför riksdagen.

Över 99 procent av kycklingarna som slaktas i Sverige är så kallade snabbväxande turbokycklingar. Vid en rad tillfällen har deras plågsamma livsvillkor uppmärksammats av djurrättsföreningar och i journalistiska granskningar. 

– När branschen inte tar ansvar måste politiken göra det. Avslöjandena är återkommande och djurskyddsproblemen är väl dokumenterade. Ändå händer inget. Då krävs tydliga politiska besked: Sverige ska inte tillåta uppfödning av turbokycklingar, säger Tina Hogevik, riksordförande för Djurens Rätt, i ett pressmeddelande

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS