Prenumerera

Logga in

Radar · Miljö

Ny EU-plan: En biljett för hela tågresan

Kvinna, tågstation.

”En resa, en biljett, fulla rättigheter”. Det är EU-kommissionens förslag för att underlätta för det gränsöverskridande tågresandet i unionen. 
– Den fria rörligheten är en av Europas största framgångar. I dag tar vi det ett steg längre, säger Apostolos Tzitzikostas, kommissionsledamot med ansvar för hållbar transport och turism.

De tre förslag som EU-kommissionen nu lagt fram ska förenkla planering och bokning av gränsöverskridande resor. Särskilt när det gäller tågresor där flera operatörer är inblandade, samt säkerställa ett bättre skydd för tågpassagerare under hela resan.

”Passagerarna kommer att kunna söka, jämföra och köpa tjänster från olika tågoperatörer samlade i en enda biljett”, skriver EU-kommissionen i en pressrelease. 

Det kan vara en oberoende plattform eller tågoperatörens egen biljettjänst. 

”Om anslutningar missas under tågresor som omfattar flera operatörer kommer passagerare med en enda biljett att omfattas av ett nytt, fullständigt skydd av passagerarrättigheterna, inklusive assistans, ombokning, återbetalning och ersättning”. 

Apostolos Tzitzikostas, kommissionsledamot med ansvar för hållbar transport och turism, säger i en kommentar att ”med hjälp av digitala verktyg och integrerade mobilitetstjänster kommer européerna med ett enda klick att kunna planera, jämföra och boka multimodala resor över gränserna, samtidigt som de får starkare rättigheter som tågresenärer, ökad öppenhet och bättre skydd under hela resan”.

”Onödigt” med en biljett

Nu väntar förhandlingar i EU-parlamentet och mellan medlemsländerna. Därefter ska parlamentet och medlemsländerna förhandla om den slutliga utformningen innan förslaget kan bli verklighet. Men Jakop Dalunde (MP), trafikregionråd i Stockholm och tidigare EU-parlamentariker som länge arbetat för ökat tågresande i EU välkomnar förslaget. Men han är inte odelat positiv till hur förslaget är utformat, vilket han redogör för i ett inlägg på sociala medier.

”Kommissionens modell fokuserar i min mening onödigt mycket på att bokningen ska vara en enda biljett, vilket riskerar att bli tekniskt betungande för operatörerna att implementera i sina boknings- och IT-system. Risken är stor att Europas tågoperatörer kommer att slå bakut och lobba på Europas regeringar för att stoppa förslaget”, skriver han och fortsätter:

”Det centrala är att biljetterna för resorna går att söka och boka på en och samma plats, att biljetterna blir en del av en sammanhängande bokning, och att ens rättigheter när det gäller förseningar och ersättningar hänger med i hela resan”. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS