Kvittningsreglerna i riksdagen är en frivillig överenskommelse för att se till att majoritetsförhållandena gäller även om någon behöver vara frånvarande. Det kan handla om någon som är svårt sjuk, skadad eller har något annat särskilt viktigt uppdrag som sker samtidigt som voteringen. Om fler på oppositionssidan är frånvarande än på majoritetssidan kvittar majoritetssidan ut lika många så att röstningsresultatet inte förändras.
Detta bröt Sverigedemokraterna emot i veckan när det framkom att deras vildar skulle rösta med oppositionen och att deras förslag skulle falla. De meddelade dock inte i förväg hur de skulle göra eller krävde kvittningsförbud (för då skulle de troligen förlora) utan lät i hemlighet två riksdagsledamöter rösta trots att de var ”utkvittade” vilket gjorde att förslaget föll om övergångsregler, nu när nya hårdare regler för medborgarskap drivits igenom.
De andra partierna blev med rätta upprörda. Kvittningsöverenskommelsen bygger på tillit och detta lurendrejeri som SD sysslade med gjorde att övergångsreglerna inte blir av och att förtroendet mellan partierna nu totalt underminerats. Om man inte kan lita på att alla partier följer överenskommelsen om kvittning kan man rimligen inte ha kvittningsregler heller.
Sverigedemokraterna verkar däremot vara ganska obrydda och lite förvånade över hur arga de andra partierna blev för att de lurade dem och därigenom vann omröstningen. SD:s gruppledare Linda Lindberg säger att de skulle göra om det igen. Ungefär lika förvånande reaktioner har ibland kommit från SD när de fört fram åsikter eller politiska förslag som skapat stor upprördhet i samhället och hos övriga partier. De gör ju som de alltid gjort och säger saker de alltid tyckt, och förvånas över att andra blir förvånade över det.
Det förvånar faktiskt även mig att de andra partierna tänkt att SD går att lita på när det gäller såna här saker. Det är inte direkt som att de inte brutit mot praxis i riksdagen tidigare när det gynnat dem själva. Snarare är det väl som att det som verkligen går att lita på är att SD kommer att agera uteslutande för att gynna sitt eget parti och sin egen politik, snarare än arbeta för ett rimligt sätt att arbeta i riksdagen.
Däremot har de nog agerat lite för hastigt, för vad händer nu? Regeringsmakten hänger ganska löst och det finns flera kontroversiella omröstningar kvar innan valet. När mandatperioden inleddes var maktförhållandet 176-173 till regeringen. Nu har SD två vildar, V tre och S en. Dessutom har flera liberala riksdagsledamöter meddelat att de inte kommer att kandidera om i valet och att de är emot den nuvarande partiledningens SD-kramande. Det kan bli en intressant vår i riksdagens kammare!
Flera manifestationer för en human flyktingpolitik planeras runt om i landet!
Regeringen beslutade att inte indexera assistansersättningen utan låter det vara upp till Försäkringskassan att föreslå nivå, för att sedan fatta beslut själva.






