Prenumerera

Logga in

Radar · Utrikes

Prorysk kandidat vann valet i Bulgarien

Det blir proryska Rumen Radev och hans parti Progressiva Bulgarien som tar hem segern i landets parlamentsval som hölls under söndagen. Radev var fram till januari i år landets president, men avgick för att satsa på att bli premiärminister. Nu ser hans nystartade parti ut att få närmare 45 procent av rösterna i valet.

Rumen Radev har under valkampanjen utlovat att bekämpa korruptionen i landet och att få till en stabil regering. Söndagens val är det åttonde på bara fem år.

Radev beskrivs av flera medier som en prorysk, pragmatisk politiker, som är kritisk till EU:s vapenstöd till Ukraina, men som troligen inte kommer att lägga in veto mot det på det sätt som Ungerns Viktor Orbán gjort fram tills nu. Bulgarien har det senaste året börjat skala upp sin vapenindustri, något som Radev uttalat sig positivt om.

– Bulgarien håller på att bli en del av Europas försvarsekosystem, sa han i augusti förra året, enligt BBC.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS