Aktivister från Extinction Rebellion stoppar trafiken vid Saabs årsstämma i Linköping. De riktar kritik mot vapenindustrins roll i klimatkrisen och Sveriges ökande militära satsningar.
Artikeln har uppdaterats med en kommentar från Saab.
Flera aktivister från nätverket Extinction Rebellion blockerar vägen utanför Saabs hangar i Linköping i samband med bolagets årsstämma. Samtidigt pågår protester både inne på området och under stämman, där konstaktioner används för att ifrågasätta företagets vinster och stigande aktiekurs.
– Klimatkrisen är det största säkerhetshotet – något inga vapen kan skydda oss mot, säger en av aktivisterna i ett pressmeddelande från organisationen.
Enligt aktivisterna sker framgångarna i en värld där konflikter ökar och människor drabbas. De lyfter kopplingen mellan vapenindustri, ökade utsläpp och en fördjupad klimatkris som i sin tur riskerar att skapa fler konflikter.
Utanför hangaren sker även flyguppvisningar med JAS Gripen. Protesterna inkluderar iscensatta scener, motioner på stämman och försök att sprida fredsbudskap på området.
Kritiken riktas också mot Sveriges militära upprustning, där staten lånar stora summor för försvar. Aktivisterna varnar för att detta kan tränga undan satsningar på klimat och välfärd. De beskriver civil olydnad som ett svar på ett system som, enligt dem, prioriterar ekonomiska intressen framför människor och miljö.
Saab betonar samtidigt rätten att demonstrera, men framhåller att protester ska ske inom lagens ramar.
– Vi lever i en demokrati och har åsikts- och yttrandefrihet. Det ska vi värna. Demonstranterna har precis som alla andra rätt att uttrycka sina åsikter, säger Mattias Rådström, presschef på Saab.
– Samtidigt gäller att man också tar ansvar för sina egna åsikter och uttrycker dem på ett sätt som gör att man även följer lagar och regelverk.
Han tillägger att bolaget är nöjt med genomförandet av stämman.
– Vi är väldigt glada att vi kan bjuda in så här många aktieägare till Linköping i dag och är väldigt nöjda med att vi haft en bra bolagsstämma för våra aktieägare.



