Länsstyrelsen i Norrbotten misstänks ha mörkat närmare 200 fall av miljöbrott, rapporterar TV4. Majoriteten av fallen är kopplade till de tre storbolagen LKAB, SSAB och Boliden Mineral.
Polisen utreder just nu om det begåtts tjänstefel på Länsstyrelsen i Norrbotten, då man misstänker att Länsstyrelsen systematiskt inte åtalsanmält misstänkta miljöbrott till polisen, något de är skyldiga att göra.
Misstankarna startade efter ett av Sveriges största dieselutsläpp, rapporterar TV4. Hösten 2021 läckte det ut två miljoner liter dieselolja från LKAB:s anläggning i Kiruna kommun, något som direkt rapporterades till Länsstyrelsen, men som inte rapporterades vidare till polisen förrän drygt tre år senare.
Enligt uppgifter till TV4 ska polisen ha upptäckt närmare 200 händelser som Länsstyrelsen inte anmält vidare, och just nu sköts utredningen av Polisens antikorruptionsgrupp.
Pontus Bergsten, åklagare på Riksenheten mot korruption, säger till TV4 att han på grund av sekretess inte kan gå in mer i detalj på vad fallet handlar om, rubriceringen eller varför det hanteras av antikorruptionsgruppen.
