Prenumerera

Logga in

Radar · Miljö

Tio länder storsatsar på vindkraft i Nordsjön – men inte Sverige

Under måndagen träffas ministrar och företagsledare från tio länder i Hamburg, för att underteckna en pakt för att bygga havsbaserad vindkraft i Nordsjön, rapporterar Reuters. Målet är en installerad effekt på 100 gigawatt. 

Med på mötet finns ministrar och företagsledare från Storbritannien, Norge, Danmark, Island, Belgien, Frankrike, Tyskland, Irland, Luxemburg och Nederländerna. 

Målet med mötet är mer internationellt samarbete för att få till satsningar på utbyggd havsbaserad vindkraft samt infrastruktur för vätgas. 

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz säger enligt Deutsche welle att han vill att Nordsjön ska bli ”världens största reservoar av ren energi.”

Måndagens möte är det tredje i sitt slag, och samarbetet ska ha startat som en respons på Rysslands invasion av Ukraina, för att minska Europas beroende av import av rysk gas och olja. 

Sverige deltar enligt uppgift inte på mötet. Syre söker energi- och näringsminister Ebba Busch för en kommentar.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>