Aktivistgruppen återställ våtmarker genomförde en aktion utanför Finansdepartementet på torsdagsförmiddagen. Lila färg sprayades på byggnaden och en banderoll hängdes upp med budkapet ”Rösta nej till fossilt”.
– Många av oss känner oss upprörda men maktlösa. Det här är mitt sätt att göra min röst hörd. Jag har satt mitt bomärke på Finansdepartementet. Nu syns det tydligt att vi måste rösta nej till torvbrytning. Det är jag stolt över, säger Kersti Strömblad, 78 år, som deltog i aktionen mot myndigheten, i ett pressmeddelande från Återställ våtmarker.
Aktionsgruppen är kritisk mot en ny utredning som regeringen tillsatte under våren 2025. Utredningsdirektivet kom direkt efter att miljömålsberedningen lagt fram ett förslag om att fasa ut torvbrytningen i Sverige. Den nya utredningen, Odlingstorvsutredningen, skulle istället “föreslå samhällsekonomiskt effektiva åtgärder” för att begränsa klimateffekterna av odlingstorv.
Men utredningen begränsas till att handla om Sveriges klimatmål 2045, och därför kommer torvbrytningens sammanlagda klimateffekter inte att stå i centrum, eftersom den torv som exporteras inte påverkar Sveriges klimatmål, menar Återställ våtmarker.
I direktivet står det att utredarens uppdrag ska bedrivas i kontakt med berörda myndigheter, näringslivet och intressenter, men ingen representant från klimat- eller miljörörelsen har blivit tillfrågad, skriver Återställ våtmarker.
– Vi misstänker att utredningen är ett beställningsjobb från torvindustrin för att begrava alla förslag att införa ett förbud mot torvbrytning i Sverige. Regeringen tillsätter alltså en skräddarsydd odemokratisk utredning tillsammans med torvindustrin och hoppas på så sätt att kunna ducka frågan, säger Pontus Bergendahl i pressmeddelandet.
Han är talesperson för Nej-kampanjen, ett demokratiprojekt som Återställ våtmarker nyligen startade upp och som Syre rapporterade om i förra veckan. Det går ut på att skapa en folkomröstning i egen regi om huruvida torvbrytning ska tillåtas eller inte i Sverige. Klimatgruppen genomför nu en kampanj för nej-sidan.
Texten har uppdaterats.
