Prenumerera

Logga in

Radar · Syre Play

Djurfabrikerna – med Camilla Bergvall

Djurrättskväll: livesändning från Bacchi Syre – startar kl. 18.

Camilla Bergvall vill med sin nya bok slå hål på myten om att maten som produceras kommer från mysiga bondgårdar med lyckliga djur.
”Vårt ohållbara livsmedelssystem drabbar inte bara miljarder djur utan också oss människor och den planet vi bor på”, säger Camilla Bergvall till Djurens rätt, där hon varit riksordförande.
”Djurfabrikerna är en relativt ny företeelse och vi har nu chansen att göra dem till en mörk parentes i mänsklighetens historia. En viktig pusselbit i det arbetet är att förstå varför de finns och hur de fungerar”, fortsätter hon.

Missa inte vår nästa djurrättskväll då Camilla Bergvall berättar om boken Djurfabrikerna – myten om den glada bondgården. Ni kommer också få lyssna till ett smakprov ur boken, ställa frågor och har möjlighet att köpa ett signerat exemplar.
Varmt välkomna!

Fler livesändningar hittar du på Syre Play.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>