Prenumerera

Logga in

Radar · Utrikes

Attack mot fartyg med nödhjälp till Gaza – svensk läkare ombord

Italiens försvarsminister Guido Crosetto fördömer nattens attack mot Global Sumud Flotilla.

Arrangörerna bekräftar att flera båtar i den civila Global sumud flotilla (GSF) utsatts för drönarattacker på internationellt vatten, omkring 630 sjömil från Gaza. Attacken ska enligt uppgift strax före midnatt svensk tid, rapporterar Aftonbladet.

Enligt organisationen har ingen skadats.

”Den här typen av angrepp visar både allvaret i situationen och rädslan för den solidaritet som flottan representerar. Det viktigaste just nu är att nå Gaza med förnödenheter, vi kommer fortsätta segla även efter nattens attacker”, säger Marita Rodriguez, hemmavarande i Stockholm och deltagare i GSF i ett pressmeddelande.

Bland annat rapporterar GSF om att ”minst 13 explosioner har hörts på eller nära flera av båtarna” och att minst 15 drönare har cirklat ovanför en av båtarna det senaste dygnet, ”med ungefär tio minuters mellanrum”. Enligt GSF ska också ” oidentifierade föremål” släppts från drönare eller flyg på minst tio båtar, ”vilket orsakat skador (inga dödsfall rapporterade)”.

Med på resan finns svenska medborgare, bland dem Greta Thunberg, riksdagsledamoten Lorena Delgado Varas och den fransk-palestinska EU-parlamentarikern Rima Hassan på konvojen. Även läkaren Menif Al-Basri, som Syre skrivit om, befinner sig på en av de båtar som attackerats, och som enligt presstjänsten kan komma att evakueras.

I pressmeddelandet påminner GSF om att internationell rätt förbjuder attacker på civila humanitära uppdrag. ”Ett angrepp skulle utgöra krigsbrott och brott mot mänskligheten.”

Konvojen befinner sig just nu utanför Kretas kust. Enligt GSF är organisationens avsikt med resan att ”bryta den illegala belägringen” av Gazaremsan genom att öppna en humanitär korridor sjövägen.

Se tracker i nytt fönster

Flotiljen, som har fler än 500 personer från fler än 40 länder ombord, avseglade från Barcelona i slutet av förra månaden i ett försök att ”bryta den illegala belägringen av Gaza”.
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>