Prenumerera

Logga in

Radar · Inrikes

Bokmässan om kritiken: ”Vi har själva reagerat”

ur Bokmässans program, logotyp, Den fabricerade svälten i Gaza

Efter hård kritik har rubrikerna på ett antal programpunkter arrangerade av Vänskapsförbundet Sverige-Israel ändrats.

I morgon inleds Bokmässan i Göteborg och en av utställarna är föreningen Vänskapsförbundet Sverige-Israel. Flera av deras programpunkter har väckt starka reaktioner i sociala medier. Bland rubrikerna återfinns exempelvis Den fabricerade svälten i Gaza och Unrwa, länken mellan terror och FN.

I ett mailsvar till Syre skriver Bokmässans presstalesperson att deltagande aktörer ”arrangerar egna programpunkter och ansvarar för innehållet till dessa”. Vidare:

”Rubriker och beskrivningar formuleras av respektive arrangör och publiceras direkt i vårt system, utan förhandsgranskning. Vi har själva reagerat över rubriksättningen och kommer att ha en dialog med arrangören.”

Under förmiddagen har rubrikerna för tre programpunkter ändrats, rapporterar Dagens ETC.

Den fabricerade svälten i Gaza har blivit Vad händer med hjälpen till Gazas invånare?, UNRWA, länken mellan terror” har ändrats till Hur fungerar UNRWA? och programpunkten Bosättarvåld och illegala byggen – sant eller falskt? heter nu Illegala byggen och bosättarvåld – hur kan vi förstå utvecklingen?.

En programpunkt där generalsekreteraren för förenade Israelinsamlingen Keren Hayesod medverkar har också kritiserats, eftersom insamlingen bland annat finansierar projekt som förbereder unga för militärtjänst i den israeliska armén. Vänskapsförbundet Sverige-Israel har polisanmälts av minst en person.

Totalt medverkar omkring 700 utställare på Bokmässan och programmet omfattar cirka 3 500 punkter.

Artikeln har uppdaterats. Syre söker Vänskapsförbundet Sverige-Israel.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>