Prenumerera

Logga in

Radar · Utrikes

Tre år efter protesterna: Iran kritiseras för fortsatt straffrihet

I dag, den 16 september, har det gått tre år sedan Mahsa Jina Amini dödades av moralpolisen i Iran.

Iran har misslyckats med att utreda grova människorättsbrott i samband med de landsomfattande ”Kvinna, liv, frihet”-protesterna 2022. Det slår Human rights watch fast i en ny rapport.

FN:s faktainsamlingsuppdrag för Iran har tidigare konstaterat att regimen gjort sig skyldig till brott mot mänskligheten, bland annat mord, tortyr och våldtäkter, i samband med att demonstrationerna slogs ned. Trots internationella krav på ansvarstagande har iranska myndigheter hyllat säkerhetsstyrkorna och förföljt offer och deras anhöriga.

Minst tolv personer har hittills avrättats för sin koppling till protesterna. Samtidigt fortsätter kvinnor och flickor att utsättas för förföljelse på grund av tvångslagar om hijab, enligt HRW.

Organisationen uppmanar nu andra länder att använda universell jurisdiktion för att väcka åtal mot ansvariga iranska tjänstemän.

Mahsa Jina Amini och Kvinna, liv, frihet

  • Mahsa Jina Aminis död för tre år sedan blev startskottet på frihetsrörelsen ”Kvinna, liv, frihet”. Protestvågen runtom i landet handlade inte bara om hijab-lagen, utan lika mycket om mänskliga rättigheter och frihet från förtryck. Protesterna gav också upphov till en våldsam repression från de styrande. Över 20 000 personer greps och över 500 dödades under de följande månaderna och åren. 
  • Mahsa Jina Amini, 22 år, greps av Irans moralpolis för att hennes hijab enligt dem inte satt korrekt på huvudet. Tre dagar senare avled hon i polisens förvar. Myndigheterna hävdade att hon fått en hjärtattack, men ögonvittnen berättar att hon misshandlats.
Human Rights Watch.
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV