
Aktivister från djurrättsgruppen Alla vill leva har det senaste året genomfört flera öppna aktioner där de har tagit sig in på slakterier och lantbruk. De har bland annat tagit med sig hönor och filmat grisar. I dag hålls en rättegång gällande fyra av aktionerna.
Den 30 juni 2024 ringde Karna Rusek till polisen för att anmäla sig själv för stöld av fyra hönor på ett slakteri. Hon hade några timmar tidigare tillsammans med Martin Smedjeback och Eli Tistelö klättrat över ett staket till Håkantorp slakteri i Vara, som har bytt namn till Vara västra food. Martin Smedjeback hade gått in i slakteriet och filmat. Eli Tistelö hade klippt upp en transportbur och Karna Rusek hade burit iväg hönor. Ytterligare en person som också är åtalad tog emot hönor på utsidan av staketet. Totalt fyra hönor fördes bort och placerades ”i ett hem där de tas hand om på ett bra sätt”, berättar Martin Smedjeback i förhör.
Det är den första aktionen som medlemmar i gruppen Alla vill leva åtalas för. Den 3 september fångas Karna Rusek och Martin Smedjeback på bild av en övervakningskamera när de i skydd av nattens mörker försöker ta sig in för att filma på en grisgård. En film på suggor och döda kultingar lades sedan ut på sociala medier. Karna Rusek hävdar i förhör att de inte kom in på grisgården som åtalet för intrång gäller.
Den 23 november tar sig Karna Rusek och Martin Smedjeback tillsammans med Rosa Sari in i ett hönshus. De bär med sig sex hönor därifrån och lämnar lite choklad och ett brev som de skrivit under med sina namn, där de bland annat lovar att inte komma tillbaka.
I mitten av december är det Rosa Sari och Martin Smedjeback som filmar under natten i ett stall för grisar. Bonden tycker att de ska anmälas för terrorism, eftersom de riskerade Sveriges livsmedelsförsörjning genom att eventuellt föra in smitta.
Förnekar brott
Åtalen gäller fyra olaga intrång och två stölder. Aktivisterna erkänner själva handlingarna i förhör, men flera påpekar att de inte har ”tillägnat sig” hönorna, utan befriat dem. De är också medvetna om att de begår brottsliga handlingar enligt lagens mening, men tycker att det verkliga brottet är det som djuren utsätts för i djurindustrin.
– Jo, som det är just nu så är det ju lagligt att mörda och plåga djur på det här sättet. Men orättfärdiga lagar kan ju förändras, det har det gjort historiskt. Och i det här fallet så var det ju vi själva som ringde polisen också, säger Karna Rusek i förhör.

När Syre får tag i henne dagen innan rättegången vid Skaraborgs tingsrätt har hon precis lämnat polisstationen efter att hon gripits efter att ha suttit fastkedjad vid en protest i Göteborg mot israeliska försvarsföretaget Elbit. Hon berättar att hon kommer fortsätta verka som aktivist oavsett utgången av rättegången.
– Jag vill använda min röst för de som inte har någon röst, säger hon.
Vad har du för tankar inför rättegången?
– Jag tänker att det är viktigt att få det här prövat i en rättegång, att det också är ett tillfälle att stå upp för djuren. Att få in djuren i rättssystemet.
Vad tror du om utgången?
– Jag är faktiskt jätteosäker. Jag tänker att det skulle kunna bli dagsböter men det skulle också kunna bli ett kortare fängelsestraff. Jag tror alltså inte att vi kommer att bli friade på något sätt. Men det är ändå viktigt att det det lyfts upp.
Civil olydnad
För Martin Smedjeback blir det den 20:e rättegången då han står åtalad i domstol på 20 år. Den första aktionen han deltog i var sommaren 2005 då fredsaktivister planterade vin- och fikonträd på kärnvapenanläggningen Aldermaston i södra England. Han dömdes då till villkorligt fängelse. I förhör om aktionerna med Alla vill leva får han frågan om vad han tänker om att det de gör är olagligt.

– Jag jobbar med civil olydnad. Det är att ta vissa juridiska risker när man vill avslöja någonting som är väldigt våldsamt, dödligt. Så då tänker jag att det kan vara värt att ta den risken ibland. Det är viktigt för mig att alltid agera fredligt och lugnt mot alla involverade, svarar han.
På en fråga om hur långt man får gå blir svaret:
– Om man använder civil olydnad så ska man vara öppen och helt fredlig och inte använda något våld eller hot och liknande och det tycker jag är viktigt. Så det försöker jag alltid att följa.
Innan rättegången hade Alla vill leva bjudit in till en manifestation utanför tingsrätten. Förhandlingarna beräknades avslutas under eftermiddagen.