
Djurrättsaktivister bröt sig in på Nürnbergs zoo under tisdagen, i en protest mot att djurparken avlivat tolv Guineababianer, rapporterar flera medier.
Redan i februari 2024 uttalade Nürnbergs zoo planer på att avliva babianerna, eftersom gruppen hade blivit alltför stor för den inhängnad som de bor i. Detta väckte kraftiga protester bland flera djurrättsgrupper, rapporterar bland annat Euronews.
När djurparken sedan meddelade att de skulle hålla stängt under tisdagen på grund av ”operativa orsaker”, anade flera aktivister oråd. Sju aktivister ska därför ha klättrat in till djurparken och en av dem ska ha klistrat fast sina händer på marken. Samtliga greps kort därefter av polisen.
Senare meddelade djurparken att man skjutit 12 av 43 individer och att man ansåg det nödvändigt, eftersom gruppen blivit så stor att man riskerade att bryta mot djurskyddslagen. Djurparken påpekade också att man valt ut djur som inte var dräktiga eller ingick i någon forskningsstudie, samt att man senare matat rovdjuren i parken med några av dem.
Men Tyska djurskyddsförbundet kritiserar agerandet och uppger att de kommer att anmäla det hela som ett brott mot djurskyddslagen. Det måste finnas en ”rimlig” anledning till att avliva ett djur, menar förbundet, såsom när ett djur är allvarligt sjukt. Även att avliva djur som fötts upp i syfte att bli mat är försvarbart enligt lagen, påpekar förbundet i ett uttalande, men tillägger att så inte är fallet här.
– Guineababianerna, en potentiellt hotad art, avlades för att visas upp i djurparken och i artbevarande syfte, inte för att bli matdjur, säger Paulina Kuhn, viltvårdsansvarig på Tyska djurskyddsförbundet.
Thomas Schröder, ordförande för Tyska djurskyddsförbundet, säger att de är förskräckta och ledsna över det inträffade.
– Det som verkligen bryter tabun här är att djurparker, som djurskötare, helt enkelt vill undvika ansvar genom att döda friska djur i en situation som de själva har skapat. Detta är en felriktad strategi. Vi är övertygade om att domstolarna också kommer att se det så, säger han.