
Socialdemokraternas Annika Strandhäll säger i en intervju med Dagens nyheter att hon lämnar politiken.
– Jag kommer inte att kandidera för en period till i riksdagen och jag kommer också att avveckla mina andra politiska uppdrag.
Strandhäll hoppas kunna fortsätta sitt engagemang på annat sätt. Som profilerad politiker får hon ta emot mycket hat och hot, berättar hon för tidningen. Hon ångrar ändå inte att sin konfrontativa linje på till exempel plattformen X. Samhällsutvecklingen och den växande högerextremismen kräver att någon säger ifrån, menar Annika Strandhäll.
– Det här är en så alarmerande och farlig utveckling både demokratiskt och politiskt i Sverige. Jag har själv två barn och min bonusgrabb. Jag vet vilket samhälle jag vill att de ska växa upp i. Och det är inte ett samhälle som präglas av värderingar om att människor med slöja på sig ska skickas ut.