Prenumerera

Logga in

Radar · Utrikes

Noboa omvald i Ecuador – vill tillåta utländska militärbaser

Ecuadors konservative president Daniel Noboa har vunnit den andra omgången av presidentvalet den 13 april. Noboa vann med 56 procent av rösterna, mot 44 procent för vänsterkandidaten Luisa González från partiet Revolución ciudadana, rapporterar BBC.

González har krävt en omräkning och beskriver resultatet som ett “groteskt” valfusk”, men har ännu inte lagt fram några bevis för sina anklagelser.

Noboa tillträdde efter ett extra val i november 2023 och har profilerat sig genom sin hårda linje mot kriminella gäng. Trots viss nedgång i antalet mord har brottsligheten förblivit hög i landet.

Inför sin nya mandatperiod planerar Noboa att driva igenom en grundlagsändring för att åter tillåta utländska militärbaser i Ecuador, ett förbud som infördes under Rafael Correas presidentskap.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV