Prenumerera

Logga in

Radar · Djurrätt

Farliga ämnen funna i stadsigelkottar – ”urban miljö problematisk”

Igelkottar i städer bär på mycket gifter.

Ny forskning visar att igelkottar i städer bär på höga halter av farliga ämnen som bly, ftalater, PCB och bekämpningsmedel – alla bevisat hälsofarliga för både djur och människor.

Igelkottar som samlades in i städer har visat sig bära på höga halter av farliga miljöföroreningar. En ny studie från Lunds universitet avslöjar att djuren innehåller giftiga ämnen som bly, PCB, bekämpningsmedel och bromerade flamskyddsmedel – ämnen som är hälsofarliga för både djur och människor, rapporterar Natursidan.

Forskarna har undersökt döda igelkottar från Skåne och funnit att städer har högre nivåer av tungmetaller, bekämpningsmedel och plastrelaterade kemikalier. Dessa föroreningar, som bland annat kommer från trafik, byggmaterial och avfall, kan påverka både djurens och människors hälsa negativt.

– Det här visar att den urbana miljön, där majoriteten av oss människor bor i dag, innehåller en stor mängd miljöproblematiska ämnen som är bevisat hälsofarliga. Problemämnena kommer från byggnadsmaterial, plast, bekämpningsmedel, luftföroreningar, avfall, trafik, fordon och även kontaminerad jord, säger Maria Hansson, ekotoxikolog vid Lunds universitet, i en kommentar.

Hon menar att studien gör tydligt att det behövs mer miljöövervakning av mark och organismer i urbana områden, inklusive trädgårdar och parker.

– Människor bör också minska användningen av syntetiska material, kemikalier och plast eftersom det har en påverkan på naturen. Vi vill ju i dag ha natur i våra städer och då måste vi även minska riskerna för olika organismer att bli utsatta för de kemikalier som finns i de material och produkter vi väljer att använda, säger hon.

Forskarna i Lund är också, vad de vet, de första att hitta bevis för igelkottars exponering för PAH, ftalater och bekämpningsmedel genom analyser av levervävnaden.

Om igelkottar

Igelkottar går i vinterdvala och vaknar tidigt på våren. De är framför allt aktiva på natten och letar då efter skalbaggar, maskar och sniglar, men även bär och svamp. Bästa tiden att se igelkottar är i skymning eller gryning. 

Natursidan.
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV