
Sverige ökar biståndet till Ukraina med 1,4 miljarder kronor, meddelar bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) på en pressträff.
Biståndet till Ukraina beräknas nu uppgå till 7,8 miljarder kronor, eller närmare 14 procent av årets biståndsbudget, enligt regeringen. Pengarna ska bland annat gå till humanitär hjälp och stödet finansieras genom omfördelningar i biståndsbudgeten.
På frågan vem som blir utan bistånd svarade Benjamin Dousa:
– Det är allokerade medel som vi nu använder till Ukraina. Sen har vi löpande under de här två åren gjort tuffa prioriteringar. Två konkreta exempel på länder där vi helt avslutat det bilaterala biståndet till är Burkina Faso och Mali, som styrs av militärjuntor med nära kopplingar till Ryssland och dessutom röstat med Ryssland i viktiga FN-resolutioner – och ett viktigt medskick där också är att om man springer Rysslands ärenden då kan man inte förvänta sig hundratals miljoner av svenska skattepengar.
Det är det hittills största enskilda civila stödpaketet till Ukraina, enligt regeringen.