Prenumerera

Logga in

Radar · Fred

Aktivister mot militarisering: ”Vi borde öva oss i fred”

Josh Armfield (till vänster) håller plakatet "Fred inte kärnvapen" vid en tidigare demonstration.


Internationella dagen för att stänga militärbaser uppmärksammades den 23 februari på åtskilliga platser i världen.
– Sverige borde inte följa med i upptrappningstrenden, vi borde öva oss i fred, säger Josh Armfield, aktiv i Kristna fredsrörelsens lokalgrupp i Luleå.

Initiativtagare till dagen är bland andra Internationella fredsbyrån. Flera lokalgrupper i Kristna fredsrörelsen deltar.

Människor behöver ifrågasätta den militarism och upprustning som sker, uppger Josh Armfield, som berättar att i Luleå fanns gruppen på plats med banderoll, flygblad och fredssånger.

– Vi uppmanar till nedstängning av militärbaserna F21 i Luleå, Vidsel test range och Boden garison. Vi vill att samtliga militärbaser jorden runt ska stängas, säger han.

”Att stänga baser är ett nödvändigt steg för att förändra den globala säkerhetsparadigmen mot en avmilitariserad strategi som sätter gemensam säkerhet i centrum – ingen är säker förrän alla är säkra”, står det på kampanjens webbplats.

– Fred kan aldrig åstadkommas genom upprustning, militärstyrka och avskräckning. Vi måste sträva mot en hållbar fred, där vi skyddar mänskliga rättigheter, demokrati och naturen, säger Josh Armfield.

Han vill att baserna ska omvandlas till ickevåldsskolor, där människor får kunskap om att motverka våld.

– Militärbaser ska inte vara förvaringsplatser för USA:s kärnvapen! Med tanke på hur spänningen i världen ökar och att Sverige har gett USA tillgång till 17 svenska militärbaser är det otroligt viktigt att vi visar vårt motstånd.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV