Prenumerera

Logga in

Radar

Helikopter kraschade in i flygplan 

En amerikansk Black hawk helikopter har kraschat in i ett trafikflygplan ovanför Reagan national airport i Washington, rapporterar flera amerikanska medier. 

Olyckan ska ha inträffat 20:53 under onsdagskvällen amerikansk tid (strax före klockan 03 svensk tid) och de båda flygfarkosterna befinner sig nu på botten av Potomacfloden. I Helikoptern ska 3 personer befunnit sig ombord. På flygplanet 64 personer. Under morgonen, svensk tid, rapporterades det om att 18 kroppar återfunnits. Men inga rapporter om överlevande. 

Kraschen ska ha inträffat när flygplanet gick in för landning på Reagan national airport. Den helikopter som var inblandad är en UH-60 Black hawk, enligt den amerikanska armén. 

”Flygplanet befann sig på en perfekt och rutinmässig inflygningslinje till flygplatsen. Helikoptern flög rakt mot flygplanet under en längre tid. Det är en KLAR NATT, lamporna på planet var tända, varför gick inte helikoptern upp eller ner, eller svängde. Varför sa inte kontrolltornet till helikoptern vad den skulle göra i stället för att fråga om de såg planet”, skriver Donald Trump på sin sociala plattform Truth social, rapporterar CNN. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV