Spaniens regering har beslutat att låta cirka en halv miljon papperslösa migranter som redan befinner sig i landet få stanna.
– Det vi gör är att erkänna, ge värdighet, möjligheter och rättigheter till personer som redan finns i vårt land, säger migrations- och integrationsminister Elma Saíz till RTVE.
Förslaget har diskuterats i flera månader och kommer från början från ett medborgarinitiativ med över 700 000 underskrifter, rapporterar Euro weekly news. Majoriteten av partierna i parlamentet var överens om att behandla det, men därefter har oenighet satt stopp för vidare behandling. Därför kommer de nya reglerna att genomföras i form av ett regeringsdekret, för att komma runt oppositionens motstånd i parlamentet.
Högerpartiet PP har kritiserat regeringens drag och menar att det riskerar att uppmuntra fler migranter att ta sig till landet. Det högerextrema partiet Vox går än längre i sin kritik och menar att initiativer riskerar Spaniens nationella identitet. Regeringen å sin sida betonar att de nu ger rättigheter till de människor som faktiskt redan finns och arbetar i landet.
Med de nya reglerna kommer papperslösa migranter, uppskattningsvis cirka en halv miljon personer, att två veckor efter inskickad ansökan få arbeta lagligt i landet och få tillgång till vård. De kommer också få ett års uppehållstillstånd som kan förlängas enligt landets nuvarande lagar. De nya reglerna börjar gälla från början av april.
