Prenumerera

Logga in

Radar · Politik

M vill se över könstillhörighetslagen

Votering i riksdagen.

Så sent som 2024 uppdaterades Sveriges könstillhörighetslag. Nu vill Moderaterna se över hur det gått. Detta ”så att den lever upp till målen och inte får oönskade konsekvenser”, skriver tre moderattoppar i en debattartikel i Aftonbladet. 

Sedan årsskiftet 2025 har det blivit lättare för transpersoner att ändra juridiskt kön, en lagändring som röstades igenom i riksdagen 2024 trots en oenighet bland Tidöpartierna. Efter ett år med den nya lagen så meddelar Moderaterna nu att man vill se över den. 

”I dag presenterar vi tre förslag på hur vi vill att könstillhörighetslagen ska ses över så att den lever upp till målen och inte får oönskade konsekvenser”, skriver statsminister Ulf Kristersson, justitieminister Gunnar Strömmer och socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall i en debattartikel i Aftonbladet. 

De konstaterar att en översyn av den nya lagen var planerad redan när den tillkom. Samtidigt kommer utspelet efter den senaste tidens uppmärksamhet kring des ett fall där en person som mördat sina två barn bytt juridiskt kön från man till kvinna och därför fått beslut om att flyttas till ett kvinnofängelse, dels det mord på en ung kvinna där den misstänkte förövaren identifierar sig som kvinna, men fortfarande juridiskt är en man.

I debattartikeln presenterar Moderaterna tre förslag på hur könstillhörighetslagen ska ses över. För att ta säkerställa om lagen lever upp till det som var det ursprungliga syftet ska man titta på vilka effekter lagen haft hittills – till exempel om antalet ansökningar har ökat och i vilken utsträckning dessa godkänns eller avslås. Dels vill Moderaterna ändra fängelselagen, ”så att det biologiska könet ska vara avgörande för om en intagen ska placeras på en kvinnoanstalt eller inte”. Det kan också finnas skäl att se över reglerna för exempelvis omklädningsrum eller idrottstävlingar, tillägger de. 

Det tredje förslaget handlar om att se till att ett könsbyte inte utnyttjas av kriminella ”för att göra det svårare för myndigheterna att följa en person i brotts- och misstankeregister”. 

”Det kan finnas skäl att begränsa dömda brottslingars möjlighet att byta juridiskt kön”, skriver de tre moderaterna i debattartikeln. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>