Prenumerera

Logga in

Radar · Fred

Trump: ”Vi ska slutföra uppdraget”

Donald Trump.

Under ett tal i natt sa USA:s president Donald Trump att landet var nära att nå sitt mål med kriget mot Iran men att det skulle eskalera i närtid.
– Vi kommer att slå tillbaka riktigt hårt mot dem under de kommande två till tre veckorna. Vi ska skicka tillbaka dem till stenåldern, där de hör hemma, sa han.

Budskapet i Donalds Trumps tal i natt var kärvt och i hans mått kortfattat. 

– Vi ska slutföra uppdraget, och vi ska göra det väldigt snabbt. 

Samtidigt signalerade han att kriget skulle eskalera de närmsta veckorna. Han öppnade också för att slå ut landets energiinfrastruktur om han inte kan nå en ”deal” med den nuvarande ledningen. 

– Vi har inte attackerat deras oljeanläggningar, trots att det är det enklaste målet av alla, eftersom det inte skulle ge dem ens den minsta chans att överleva eller återuppbygga landet. Men om vi skulle attackera dem skulle de vara borta.

Börserna reagerar

I Asien reagerade börserna på talet med att falla kraftigt och oljepriserna klättrade uppåt, rapporterar flera nyhetsbyråer. 

– Marknaden har reagerat med besvikelse eftersom president Trumps tal inte alls levde upp till marknadens förväntningar, säger Takashi Hiroki, chefsstrateg på Monex i Tokyo till AP.

– Det marknaden vill ha är en tydlig plan för en vapenvila.

Iran svarar

Att döma av Irans svar på talet är någon sådan inte nära förestående. Under torsdagsmorgonen meddelade en talesperson för landets militär i statlig tv att Iran kommer att fortsätta strida tills Israel och USA kapitulerar, rapporterar The Telegraph.

– Med förtroende för den Allsmäktige Guden kommer detta krig att fortsätta tills ni har blivit förödmjukade, vanärade, känner permanent och obestridlig ånger och kapitulerar.

– Förvänta er våra ännu mer förkrossande, omfattande och förstörande åtgärder, tillade han.

Stödet vacklar i USA

Stödet för hur Trump tacklar situationen i Iran minskar, rapporterar CNN. Det låg på 33 procent innan talet, vilket är något lägre än hans totala popularitet på 35 procent och hans popularitet på 36 procent när det gäller utrikespolitiken. 33 procent ger honom godkänt för hur han sköter rollen som överbefälhavare. Det är en nedgång med 8 procentenheter jämfört med en opinionsundersökning i januari, som genomfördes strax efter USA:s militära insats i Venezuela, och 5 procentenheter lägre än hans tidigare lägsta siffra som president.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
ANNONS

  • Syres Onsdagsklubb på Bacchi Syre varje onsdag. Nästan gång Jägarnas rike