Marjaneh Bakhtiari får fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris, skriver Landsorganisationen i Sverige (LO) i ett pressmeddelande.
Motiveringen lyder: ”Marjaneh Bakhtiari har en enastående förmåga att blanda drastisk humor med allvar. Hennes böcker befolkas av egensinniga individer, ofta med helt motsatta intressen och viljor, som det är svårt att inte tycka om. Hennes satiriska kollektivromaner skildrar ett Malmö i snabb förändring. Liksom Ivar Lo-Johansson lyfter hon fram grupper som inte alltid synts i svenska romaner – i Bakthiaris fall svensk-iranier. Genom vardagen skildras samhällsutvecklingen, vare sig handlingen utspelas i Teheran eller Malmö.”
– Det finns många stora skånska berättare, det är roligt att kunna ge Ivar Lo-priset till en av dessa. Alla som någon gång har varit i Malmö borde läsa hennes böcker, säger Kalle Holmqvist, ordförande för Föreningen Ivar Lo-Johanssons minne, i en kommentar och fortsätter:
– Ja, alla andra borde förstås också läsa dem.
Prisutdelningen sker i Stockholm och på Ivar Lo-Johanssons födelsedag den 23 februari.
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris har delats ut sedan 1986.
