 
            Omkring 500 personer samlades under tisdagskvällen på Mynttorget för att demonstrera mot att demokratin alltmer utsätts för hot, såsom inskränkningar i demonstrationsrätten och indragningar av permanenta uppehållstillstånd.
Arrangör var nätverket Septemberupproret, och kraven som ställdes under demonstrationen var att försvara demonstrationsrätten, det vill säga ”stoppa inskränkningarna, hetsen mot Palestinarörelsen och förtrycket av klimatrörelsen”. Arrangörerna vill också se ett stopp för vandelslagen och skydda permanenta uppehållstillstånd och stoppa utvisningarna. De krävde också att ”Tidöavtalen 1.0 och 2.0” rivs upp och att man istället för att skapa syndabockar i samhället tar ansvar för att lösa samhällsproblem.
En av de som fanns på plats var Isabelle Letellier, aktiv i nätverket.
– Jag var där med min son och det kändes bra och viktigt att vara med och införliva demokratin tillsammans – att säga ifrån medan vi fortfarande kan, att våga göra motstånd mot omänsklighet. Vi kommer inte låta vår demokrati dö i tystnad, säger hon i ett mail.
 
                                 
                              