
Allt fler anser att Israels krigsföring i Gaza bör betecknas som folkmord. Den svenske folkrättsexperten Mark Klamberg var tidigare tveksam att benämna Israels agerande som ett folkmord, men har ändrat sig.
I går gick två tunga israeliska människorättsorganisationer ut med att de anser att Israels krig i Gaza är att betrakta som ett folkmord. Nu instämmer folkrättsexperten Mark Klamberg i detta.
– Att sätta press på den palestinska befolkningen och att man talar om att de ska förflyttas till ett annat land, det har tagit allt större plats, och det gör att min värdering av det här har förändrats, säger han till Ekot i Sveriges radio.
Det handlar alltså både om retoriken och målen som Israel anger, liksom vad Israel utsätter befolkningen för, när det gäller exempelvis bristen på mat.
Israel tillbakavisar kritiken mot att man bara försvarar sig mot Hamas, som skulle utgöra ett existentiellt hot. Men Mark Klamberg liknar det som pågår i Gaza med folkmordet i Darfur, Sudan, i början av 2000-talet, även om dödstalet där var lägre än i Gaza.
– Det jag ser i Gaza är i samma allvar och omfattning som man kunde se i Darfur, säger han till Ekot.