Prenumerera

Logga in

Radar · Fred

Fredsvecka i Malmö – ”ett sug efter alternativ till krig”

Bild på seminarium och Maria Dahl

Fredsveckan arrangerades i Malmö den 18–24 oktober 2025 av Svenska freds aktionsgrupp i Malmö.
– Intresset har varit stort! Många vill höra om fred, säger Maria Dahl, talesperson.

På FN-dagen, den 24 oktober, avslutas Fredsveckan i Malmö.

– I dag visas filmen Mannen som räddade världen för skolklasser, följt av samtal med Svenska läkare mot kärnvapen, och sedan after work med Sofi Hellborg Gang med musik. Vi uppmärksammar FN-dagen med ett föredrag, sammanfattar veckan och blickar framåt. Vi känner att det har gått över förväntan och att det finns ett sug efter alternativ till krig – hur kan vi undvika krig, säger Maria Dahl.

Flera kända gäster har medverkat i Fredsveckan. Media och militariseringen var rubriken på en programpunkt med Jonas Kanje, chefredaktör för Sydsvenskan, Camilla Kvartoft, journalist på Sveriges television, Birger Schlaug, författare och debattör, samt Frida Stranne, docent i freds- och utvecklingsforskning.

Hur var panelsamtalet Media och militariseringen?

– Media och militariseringen var mer än fullsatt, människor stod utanför för att lyssna och vi har fått många positiva kommentarer. Det blev ett väldigt bra samtal med diskussioner om olika syn på hur media har hanterat frågor som Nato, DCA-avtalet och kriget i Ukraina. En sak som många tog med sig är att det var ett konstruktivt samtal med olika åsikter.

”Två helt olika bilder”

Debatten handlade bland annat om medias ­bevakning av säkerhets- och försvarspolitik, som om vem som ges utrymme, om olika uppfattningar kommer till tals och hur demokratin påverkas. Frida Stranne kritiserade mediernas bevakning inför Sveriges Natointräde och menade att kritiska röster fick för lite utrymme, vilket Camilla Kvartoft ansåg delvis berodde på en politisk enighet kring medlemskapet och på svårighet att hitta kritiker.

Birger Schlaug kommenterade på Facebook: ”Mer än fullsatt. Civiliserat samtal. Två timmar. Två helt olika bilder. Camilla Kvartoft, ordförande i Publicistklubben och programledare i Agenda, ansåg att medierna, i vart fall SVT, agerat schysst och informativt inför Natobeslut och DCA-avtal medan Frida Stranne och jag hävdade motsatsen”.

Även veckans öppningsseminarium Låt oss tala om fred, folkrätt och förhandlingar fyllde Röda rummet på Malmö stadsbibliotek, uppger Maria Dahl, som tillägger att alla aktiviteter var välbesökta. Medverkande i det förra var Gudrun Schyman, aktivist, Pierre Schori, tidigare diplomat, och Michael Schulz, professor i freds- och utvecklingsforskning.

Satir och skolklasser

Bland de drygt tio listade punkterna fanns rubrikerna Satirteckning som aktivism och opinionsbildning, Hot eller Säkerhet? Sverige i Kärnvapenalliansen Nato, Fredsrörelsen – historiskt och i nutid, Fredsprocesser i det globala syd och Fred för klimaträttvisa. Evenemang har också ägt rum på Malmö universitet, Moderna museet Malmö och biografen Panora, de senare med workshopar och filmvisning för skolklasser.

Vad är orsaken till att ni arrangerar en fredsvecka?

– Svenska freds aktionsgrupp i Malmö tog fart efter DCA-avtalet, som öppnade upp för 17 amerikanska baser i Sverige. Sedan dess anordnar vi diskussioner och demonstrationer. Vi menar att det talas för mycket om krig, upprustning och satsningar på vapen och inget om fred, nedrustning, att förebygga krig och skapa hållbara samhällen. Vi vill bredda och balansera de rådande politiska och mediala perspektiven, säger Maria Dahl.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>