Prenumerera

Logga in

Radar · Inrikes

Kritiken: Regeringens skolsatsning är ”siffertrixande”

Klassrum.

4,3 miljarder kronor ska gå till skolan enligt budgeten för 2026. Men riksdagsledamot Niels Paarup-Petersen (C), menar att regeringen sysslar med ”siffertrixande”. Utbildningsminister Simona Mohamsson tycker att Centerpartiet ägnar sig åt "fulknep".

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskrev miljarderna till skolan som det ”största reformpaketet på skolans område på 30 år”. Men riksdagsledamoten Niels Paarup-Petersen, som är Centerpartiets utbildningspolitiska talesperson, menar att siffrorna är ”siffertrixande”, något som Vi lärare var först med att rapportera om. 

Tillsammans med sina kollegor har Paarup-Petersen tittat närmare på vad satsningen egentligen består av, och kommit fram till att den inte alls är så stor, kanske blir siffran till och med negativ, beroende på hur man räknar.

Framförallt är han kritiskt till att man kommit fram till siffran 4,3 miljarder genom att jämföra med de planerade neddragningar som regeringen lade in för 2026 i 2025 års budget (ofta görs prognoser tre år framåt). 

– När regeringen säger att det är historisk satsning så är det alltså inte jämfört med 2025 som alla vanliga människor tänker, utan jämfört med om de hade låtit besparingarna för 2026 legat kvar. Men det viktiga är ju hur mycket mer pengar det kommer till skolan – och det är alltså långt från 4,3 miljarder och långt ifrån historiskt, säger han till Vi lärare, och fortsätter:

– Om ett barn som har 100 kronor i veckopeng får höra att nästa vecka får du bara 80 kronor blir det sura miner. Om man då ändrar sig och fortsätter med 100 kronor menar regeringen att veckopengen höjts.

Sänkning av maxtaxan räknas in

Om man istället gör en jämförelse med år 2025 så blir det bara omkring 1,4 miljarder extra i budget.

– Och av dem går ju en miljard till familjerna i form av sänkningen av maxtaxan (avgiften till förskolan, reds. anm.) Den posten ligger på skolbudgeten. Men det blir ju inte en krona till själva undervisningen utav det, säger han till Syre. 

Han är dessutom kritisk till att regeringen valt att samla ihop enbart utgiftsposterna 1-15 i utbildningsbudgeten i sin uträkning. Man har alltså inte räknat med posterna 16-19, som innehåller vuxenutbildningen. 

– Och det kan man ju diskutera om man ska göra eller inte. Men framförallt när det gäller vuxenutbildningen så har man sparat in massor, säger Paarup-Petersen.

Han tillägger att det snarare hade blivit negativa siffror om man räknat in dessa poster i sammanställningen, tillsammans med miljarden till maxtaxan och de miljoner som går till administrativa saker såsom att införa ett mobilförbud.

– Jag har inget emot att diskutera hur man kan göra satsningar på skolan. Vi kan vara helt oense där. Men det blir bara löjligt om man håller på att räkna så här. Tänk dig att du som lärare hör att det är en historisk satsning som görs på skolan, och sedan händer ingenting. Och så sitter du kvar med en massa utmaningar som du måste lösa. Det är oseriöst!

Mohamsson slår tillbaka

Liberalernas partiledare Simon Mohamsson, tillika utbildningsminister, menar å sin sida att det Paarup-Petersen ”håller på med är helt oseriöst och om något ett siffertrixande”.

I en kommentar till Syre skriver Mohamsson att ”[s]vensk skola förtjänar mer än billiga PR-trick från Centerpartiet. Precis därför har regeringen lagt fram den största skolbudgeten i modern tid, oavsett om man räknar i löpande eller fasta priser. Skolbudgeten för 2026 är alltså den största från statens sida, så långt tillbaka som vi kan överblicka. För 2026 skjuter vi till 4,3 miljarder, och totalt 14 miljarder de kommande tre åren.”

Hon framhåller att när budgeten har beräknats har ”vi också använt oss av samma beräkningsmodell som alla tidigare regeringar”, och tycker det ”Centerpartiet sysslar med är bara fulknep”.

Artikeln har uppdaterats med Simona Mohamssons kommentar 24/9 kl.11.35.

 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>