Prenumerera

Logga in

Radar · Politik

Dessa två ministerposter vill SD ha

Sverigedemokraternas siktar numera på att vara en del av regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val. Nu har partiledare Jimmie Åkesson uppgett vilka två ministerposter partiet är mest intresserade av, skriver DN.

Justitieminister och migrationsminister. Det är två ministerposter som SD är intresserade av.

– Det är väl inte så kontroversiellt att det är rimliga poster som jag tycker att SD borde ha. Absolut, säger han till DN.

Även landsbygd och infrastruktur är en ministerpost som partiet inte utesluter.

Under SD:s landsdagar i helgen har partiet även beslutat att ge Jimmie Åkesson fullt mandat att fälla en statsministerkandidat om inte SD ges tillräckligt inflytande i en ny regering. Samtidigt röstade Liberalerna på sitt landsmöte i Karlstad för att inte släppa fram en regering som ger SD ministerposter.

Jimmie Åkesson beklagar det beslutet.

– Att vi är fyra partier som vill bilda en majoritetsregering. Det hade gett en trovärdighet mot oppositionen som inte har den enigheten, säger han till DN.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>