
I stället för att bara skydda djuren mot onödigt lidande kan fokus i framtiden vara en positiv djurvälfärd – enligt Sveriges lantbruksuniversitet (SLU).
Forskare har i decennier undersökt hur lidandet för ”produktionsdjur” kan minimeras och dålig djurvälfärd undvikas, skriver SLU i ett pressmeddelande. En positiv djurvälfärd definieras i stället av att djuren har ”övervägande positiva mental förhållanden”. Övervägande, då det inte går att undvika negativa förhållanden för djuren.
Positiv djurvälfärd ska göra att djuren utvecklar kompetenser och blir robusta och motståndskraftiga. Det handlar bland annat om betydelsen av att få utöva naturliga beteenden, som att grisar får böka och kor får beta. Flera forskningsprojekt undersöker betydelsen av positiv djurvälfärd.