
Efter intern kritik inom den egna rörelsen gör Donald Trump en helomvändning i Epstein-frågan. Han vill nu att vittnesmål från åtalsjuryn offentliggörs bara timmar efter att ett uppmärksammat brev han sägs ha skickat till Jeffrey Epstein läckt till pressen.
Beskedet om att Donald Trump gett order om att offentliggöra utredningen kring Jeffrey Epstein kom efter att Wall Street Journal publicerat ett brev som Trump påstås ha skickat till Epstein på Epsteins 50-årsdag 2003.
”Baserat på den löjliga mängden publicitet som Jeffrey Epstein fått har jag bett justitieminister Pam Bondi att lägga fram alla relevanta vittnesmål från åtalsjuryn, med förbehåll för domstolens godkännande”, skriver Trump på sin medieplattform Truth Social, rapporterar SVT.
Motivet i brevet ska enligt Wall Street Journal ha innehållit en text placerad inom konturerna av en naken kvinna. Trumps förnamn ”Donald”, ska ha ritats på ett sätt som efterliknar könshår.
Texten i brevet avslutas med orden:
”Grattis på födelsedagen – och må varje dag vara ännu en underbar hemlighet.”
Trump har förnekat att han står bakom brevet. På Truth Social skriver han att det varken är hans språkbruk eller stil, och att han ”inte ritar bilder”. Han kallar publiceringen ”fejk” och säger att han kommer att stämma tidningen.
Intern splittring inom MAGA
Jeffrey Epstein var en finansman och dömd sexbrottsling som anklagats för att ha organiserat ett omfattande nätverk för sextrafficking av minderåriga. Samtidigt umgicks han med inflytelserika personer inom politik, näringsliv och nöjesliv.
2019 häktades Epstein och dog i häktet. Orsaken har officiellt förklarats som självmord. Något som gett upphov till en mängd konspirationsteorier om att han i själva verket dödades för att skydda mäktiga personer. Inom Trumps MAGA-rörelse har dessa teorier länge varit centrala. Den har länge krävt full insyn i utredningen, ett krav som Trump stöttat, men som han övergav förra veckan. Det ledde till omfattande kritik inom MAGA-rörelsen.