
Att regeringen nu valt att gå vidare med att höja egenavgifterna i högkostnadsskyddet med 900 kronor får kritik från flera håll.
– Varför ska sjuka personer som behöver mediciner bestraffas? frågar sig Nicklas Mårtensson på Funktionsrätt Sverige.
Regeringens besked på måndagen att taket i högkostnadsskyddet ska höjas, från nuvarande 2900 kronor per år till 3800 kronor, väcker kritik.
Funktionsrätt Sverige menar att beslutet riskerar att påverka folkhälsan negativt.
– Det är upprörande och oacceptabelt att regeringen helt ignorerar kritiken från de grupper som kommer att drabbas allra hårdast av de ökade kostnaderna, säger Nicklas Mårtensson, ordförande för Funktionsrätt Sverige, i ett pressmeddelande.
De som kommer drabbas hårdast är enligt organisationen personer med funktionsnedsättning och kroniska sjukdomar, som redan har sämre tillgång till sjukvård, sämre hälsa och sämre ekonomi än befolkningen i stort. Därför uppmanar Funktionsrätt Sverige regeringen att dra tillbaka förslaget och överväga andra sätt att finansiera läkemedelskostnaderna.
– Varför ska sjuka personer som behöver mediciner bestraffas? Det är redan i dag många som har svårt att få ekonomin att gå ihop. Följden av ökade läkemedelskostnader blir att personer avstår från livsviktiga behandlingar av ekonomiska skäl, säger Nicklas Mårtensson.
”Arrogant”
Även Pensionärernas riksorganisation, PRO, riktar hård kritik mot den lagda propositionen.
– Jag tycker att det är arrogant. Regeringen menar att det blivit för dyrt med mediciner, och skjuter över kostnaderna på oss som behöver dem. Jag är rädd att pensionärer med små marginaler inte längre kommer att hämta ut de läkemedel som deras läkare skrivit ut. Jag tycker att riksdagen ska avvisa sjukvårdsminister Acko Ankarbergs förslag, säger Åsa Lindestam, ordförande för PRO, i ett pressmeddelande.
Organisationen påpekar också att många myndigheter haft kritiska synpunkter under remissrundans gång. Socialstyrelsen saknar en konsekvensanalys, som beskriver vad höjningen kan innebära för patienter med knappa ekonomiska marginaler. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, menar att förslaget kan innebära en ökad risk för att människor inte kan upprätthålla sin egenberedskap, det vill säga rekommendationen om att ha en månads förbrukning av receptbelagda läkemedel och förbrukningsartiklar hemma.
– Jag vet inte om jag någonsin sett ett förslag bli så dissat av remissinstanserna. Regeringen borde aldrig ha gått vidare med förslaget, säger Åsa Lindestam.
Protestmarsch
I helgen anordnade PRO tillsammans med andra organisationer en demonstration i centrala Stockholm för att protestera mot regeringens planer på ett försämrat högkostnadsskydd. En marsch som fick stor uppslutning enligt organisationen.
– Ilskan över förslaget är betydande. Sjuka och äldre är fel grupper att spara på. Det tror jag att det finns en bred förståelse för. Regeringen gör medicinerna dyrare samtidigt som matpriserna drar iväg uppåt igen och hyrorna stiger kraftigt. Förslaget är helt okänsligt, säger Åsa Lindestam.