
Inga hönor sitter längre i bur i Sverige, enligt statistik som organisationen Djurens rätt begärt ut.
– Förändring är möjlig, även när politiken sviker, säger Benny Andersson, generalsekreterare för Djurens Rätt i en kommentar.
”Ett målmedvetet arbetet som pågått i decennier”. Så beskriver Djurens rätt organisationens arbete med att få bort burhållning av hönor. Även om ett burförbud fattades av riksdagen redan 1988, innebar det inget slut på användandet av burar. När övergångsperioden var över tio år senare, hade äggindustrin inte tagit bort burarna vilket ledde till att lagen ändrades – och burhållningen fortsatte.
Men statistik som Djurens rätt begärt ut visar nu att burhållningen upphört, vilket organisationen tillskriver sitt eget kampanjarbete – så väl mot allmänhet, kommuner – och företag. Organisationen skriver vidare att över 85 företag sedan 2008 – från livsmedelskedjor till hotell och restauranger – tagit ställning mot burhållning av hönor efter dialog med Djurens Rätt. Företagens ställningstaganden har i sin tur varit avgörande för att burarna nu är borta från svensk äggproduktion, enligt organisationen.
Vill se förbud
– Det är engagerade djurvänner runtom i Sverige som har rott detta i hamn. Vi har påverkat företag, kommuner och drivit kampanjer utan att ge upp. Detta är ett tydligt bevis på att långsiktigt och enträget påverkansarbete gör skillnad, säger Benny Andersson, generalsekreterare för Djurens Rätt i en kommentar.
Men någon slutgiltig seger mot att hålla höns i bur – det vill inte Benny Andersson utropa. För det krävs att lagen ändras. Något som också är på gång inom EU, efter medborgarinitiativet End the cage. Lagförslaget var först utlovat till år 2023 men är nu försenat till 2026, enligt Djurens rätt.
– Vi har sett en fantastisk utveckling, men nu måste Sverige ta nästa steg. Djurens Rätt kräver ett lagstadgat förbud mot burhållning omgående. Det finns inget att vänta på nu.