Utrikesminister Maria Malmer Stenergard utesluter inte att svenska fredsbevarande styrkor sätts in i Ukraina framöver. Det sa hon i en intervju i P1 Morgon under måndagen.
– Nu måste vi först förhandla fram en rättvis och hållbar fred som respekterar internationell rätt, som respekterar Ukraina och som säkerställer framför allt att Ryssland inte bara kan dra sig tillbaka och bygga ny styrka och anfalla Ukraina eller ett annat land inom bara några år, säger Stenergard i intervjun och tillägger att när den freden är på plats, så utesluter den svenska regeringen ingenting för att kunna upprätthålla den.
Även flera oppositionspartier uppger till Ekot att de är öppna för fredsbevarande soldater i Ukraina. Emma Berginger, försvarspolitisk talesperson för Miljöpartiet, säger till radion att ett Natomedlemskap för Ukraina kan bli svårt att få på plats.
– Då är fredsbevarande trupp på plats ett väldigt bra alternativ, och där behöver flera länder vara med och bidra.
Även Vänsterpartiet och Centerpartiet är öppna för fredstrupper, så länge det sker på Ukrainas villkor och det finns ett FN-mandat bakom.