
Donald Trump har aktiverat en gammal lag från 1700-talet, som senast användes under andra världskriget. Syftet är att skyndsamt kunna utvisa personer som misstänks tillhöra ett venezuelanskt kriminellt gäng.
Alien Enemies Act är en lag från 1798 som kom till för att kunna utvisa personer från ett ”fiendeland” under krigstider. Lagen har bara använts vid fyra tillfällen i USA:s historia, och senast under andra världskriget, rapporterar radiostationen NPR.
Nu har Donald Trump aktiverat lagen för att kunna utvisa personer som bedöms tillhöra det kriminella gänget Tren de Aragua från Venezuela. Beslutet innebär att alla personer över 14 år, som bedöms tillhöra gänget ska kunna gripas, frihetsberövas och deporteras. Detta gäller alla som inte är medborgare i landet eller har permanent uppehållstillstånd.
Kritiker och människorättsorganisationer har kritiserat beslutet och menar att lagen skulle kunna leda till massutvisningar av oskyldiga venezuelaner, särskilt då den tillämpas utan rättslig prövning och normala asylprocesser.
– Det finns inget i själva lagen som skulle kräva att det begränsas till papperslösa individer eller individer som har begått brott, säger Katherine Yon Ebright, rådgivare vid Brennan Center for Justice, till NPR.
Sannolikt kommer lagens användning att stöta på juridiskt motstånd. Bara timmar efter beslutet valde en federal domare att utfärda ett föreläggande som pausar alla deportationer i minst 14 dagar. Han beordrade också att flygplan som redan var i luften med deporterade venezuelaner skulle vända tillbaka till USA.